Yetersiz Bir Anne Misiniz?

Yetersiz Bir Anne Misiniz?

Annelik birçoğumuz için mucizevi bir roldür. Kimi zaman ayaklarının altına cennet serecek kadar onları severiz, çoğu zamansa en gizli duygularımızı bir tek onlarla paylaşırız. Evlatlar için anneler yeryüzündeki melekler gibi olabilir. Ancak bir de işin “anne tarafı” var!

Kadınlar için annelik nedir? Bir çocuğu dünyaya getirdikten sonra kadının tüm hayatı geri dönülmez bir şekilde dönüşecektir. Anne olduktan sonra da bu dönüşüm tüm hızıyla devam eder. Birçok anne çocuklarının ve eşinin yaklaşımı sebebiyle kendini yetersiz hissedebilir.

Annelik söz konusu olduğunda evrensel düzeyde kabul edilen bazı “annelik konuları” vardır. Bunları tüm kadınlar bilinçli olarak veya bilinçaltında saklayarak bilir, uygulamaya çalışır. Bu konularda duyulan eksiklik kişiyi “yetersiz bir anne” gibi hissettirebilir. Ancak durum pek de öyle değil!

1) Koşulsuz Sevgi

Anneliğin iki kelimeyle tanımı yapılacak olsa bu kuşkusuz “koşulsuz sevgi” olacaktır. Ancak bu sevgi birçok sınavdan geçer. Doğdukları günden itibaren çocuklar sabrınızı test eder. Ne yaparlarsa yapsınlar anne olmak, çocuğunuzu koşulsuz olarak seveceğiniz anlamına gelir. Ya da en azından öyle kabul edilir.

Annelerinden sevgi v..

Devamını Oku  

Tara Kitap’ın Yayımladığı Son 3 Kitabın Kısa Tanıtımı

Tara Kitap’ın Yayımladığı Son 3 Kitabın Kısa Tanıtımı

Ebeveynlik, kişisel gelişim, ilişkiler ve motivasyon alanlarında yayımladığı kitaplarla büyük beğeni kazanan Tara Kitap, üç yeni eseri daha okurlarına sundu.

Hayatın farklı yönlerini ele alan üç yeni eser, yayımlandıkları günden bu yana dikkat çekici bir popülerliğe sahip oldu.

Bu yazıda, Tara Kitap’ın üç yeni yayını hakkında tanıtıcı bilgilere ulaşabilirsiniz.

1) İçimdeki Kaktüs

Zeynep Albaraz Gençer imzasını taşıyan İçimdeki Kaktüs, mutluluk ve ıstırap arasında sıkışmış hayatlarımıza eşsiz bir bakış sunuyor. Yazarın ilk kitabı olan eser, Gençer’in bakışıyla hayatımızı idame ettirmede bize rehberlik eden hislerimize odaklanıyor.

Baş döndürücü  bir gelişim hızına rağmen hala esrarını koruyan beynimiz, hormonların etkisiyle bize bir tür oyun oynuyor olabilir mi?

Hüzün, sevgi, umut, mutluluk ve öfke gibi hislerimiz hayatımızı şekillendirirken hiç de şiirsel bir şekilde değil, tamamen hormonal ve kimyasal reaksiyonların sonucunda ortaya çıkıyor. Ama biz onları “şiirsel” bir hale büründürüyoruz.

Söz gelimi çok heyecanlısın, enerjiksin, dünyayı yerinden oynatırım zannediyorsun, ayakların yerden kesilmiş: Endo..

Devamını Oku  

İlişkilerde Kadınların En Çok Düştüğü Duygusal Tuzaklar

İlişkilerde Kadınların En Çok Düştüğü Duygusal Tuzaklar

İlişkilerde Kadınların En Çok Düştüğü Duygusal Tuzaklar

Kadınlar söz konusu olduğunda en eski korkulardan biri herhalde aldatılma korkusudur. Elbette bu korkunun yalnızca kadınlar tarafından hissedildiğini söylemek doğru olmaz. Ancak kadınlar belki de bu korkunun etkisini daha derinden yaşıyor.

Aldatılma korkusu da dahil olmak üzere ilişkilerde kadınların sıkça düştüğü duygusal tuzakları ve bunlara karşı alınabilecek önlemleri bu yazıda bulabilirsiniz.

1) Aldatılma Korkusu

Bir ilişkiye başlamadan önce veya ilişki sırasında aldatılma korkusu yaşamanız bir dereceye kadar doğal karşılanabilir. Ancak bu durum ilişkinizin sağlığını tehdit edecek seviyeye geldiğinde tehlike çanları çalmaya başladı demektir. Buna karşı önlem almak aslında sandığınız kadar zor olmayacaktır. Partnerinizle güçlü bir iletişim kanalı oluşturduğunuzda ve bunu sarsılmaz bir karşılıklı güvenle pekiştirdiğinizde artık hata yapmanıza imkan kalmayacak.

2) Beğenilme Tutkusu

Kadınlar için beğenilmek birinci konular arasındadır. Bu sadece fiziksel görünüş anlamında değil, genel olarak beğenilmeyi kapsar. Bu uğurda çoğu zaman aynı yerde bulunan kadınlar rekabete girebilir ve acı sonuçlar doğabilir!

Beğenilme tutkusu bir yere kadar kişiliğiniz i&cced..

Devamını Oku  

Çocuğunuzun Dilinden Gerçekten Anlıyor Musunuz?

Çocuğunuzun Dilinden Gerçekten Anlıyor Musunuz?

Ünlü psikolog Sigmund Freud'a göre, bebekler başlangıçta içgüdüsel ve bencil dürtüler tarafından yönlendiriliyor. Bunlar çocuğun psikolojik gelişiminde rol oynuyor.

Ebeveyn olarak üzerinde çalışmanız gereken en önemli şeylerden biri çocuğunuzun psikolojisini anlamaktır. Ebeveynlik konusunda eğitim veren bir üniversite bölümü yok, bunun için akademik anlamda herhangi bir eğitim almanıza imkan yok. Yine de yapmanız gereken, çocuğunuzun neyi sevdiğini veya sevmediğini tespit etmek, neye güldüğüne veya ağladığına dikkat etmek, onu motive eden veya üzülmesine neden olan şeyleri bulmaktır. Kısacası çocuğunuzun dilini öğrenmeli ve onu anlamalısınız.

Çocuk Psikolojisinden Dersler

Gelişim psikolojisinin önemli bir parçası olan çocuk psikolojisi çok geniştir ve konunun en çok çalışılan türlerinden biridir.  Çocuk psikolojisinin kullandığı araştırma teknikleri, ebeveynler için de öğretici yollar içerir. 

Ebeveynlik, çocuklarınız için konfor sağlamaktan daha fazlasıdır. Çocuk için “duygusal olarak” orada olmak ve onlara güvenlik hissi vermek de gerekir. İşte çocukları daha iyi anlamanıza yardımcı olacak birkaç temel çocu..

Devamını Oku  
/ 14       
Adres:
Şakir Kesebir Cad. Gaziumurpaşa Sk. Balmumcu Plaza II No: 32 Daire: 14 Balmumcu / Beşiktaş / İSTANBUL
Telefon:
+90 212 347 83 70

 
Fax:
+90 212 288 76 35

 

Tara Kitap

Biz; kitapları okumadan önce koklayan, ‘ille de kitap kokusu’ diyen; ilgimizi çeken her kitaba çocukça bir iştahla sahip olmak isteyen birkaç kitap arsızıyız.

Dünyanın farklı köşelerinden, büyük bir heyecanla seçtiğimiz kitapları dondurma gibi yalayıp yutuyor ve henüz Türkçeye çevrilmemiş olanları dilimize kazandırmak için çalışıyoruz.

Modern dünyanın dinamikleri hepimizi biraz köşeye sıkıştırdığı, bazen nefes alacak bir alan bile bırakmadığı için, kitap seçerken ‘içimizi ferahlatacak’, ‘kişisel gelişimimize katkıda bulunacak’ ve ‘gündelik hayatımıza dokunabilecek’ türde kitaplara yöneliyoruz.

    E-Posta Bültenimize Üye Olun