Boşanma Sonrası Yeni Bir İlişkiye Adım Atarken Sık Yapılan 5 Yanlış


Boşanmanız bittiğinde büyük bir rahatlama olabilir. Boşanma süreci ve sonrası, bir insanın hayatında yaşadığı en zor ve duygusal zamanlardan biri olabilir. Sürecin kendisi tarafları yeterince yorar ve üzer. Ancak süreç bittiğinde yaşayacağınız özgürlük ve diğer duygular kritik derecede etkileyicidir. Yaşamınıza devam etmek ve kendi kişiliğinize dönüş yapmak için bağımsızlığa sahip olacaksınız.

Çoğu zaman, insanlar sürecin sonunda hüsrana uğramakta, tükenmekte ve daha sonra ciddi sorunlardan kaçınmak isterken art arda hatalar yapmaktadır. İşte boşanma sonrası yeni bir ilişkiye adım atarken sık yapılan hatalardan birkaçı.

1. Kötü Örneğe Göre Karar Vermek

Sevgi dolu ve üretken bir ilişki içinde olursanız hayat daha iyidir. Bazı insanlar boşanma sürecinin hemen ardından yeni bir ilişkiye başlar. Deneyimler, bazı kişilerin eski eşlerinin sahip olduğu olumsuz özellikleri taşımayan kişileri aradığını, ancak bu arayışın hüsranla bittiğini gösteriyor.  Yani ilk eşinizde olmasından nefret ettiğiniz özelliklerden öyle bir tiksiniyorsunuz ki, bu özellikleri taşımayan herhangi birine kolayca aşık olabiliyor, daha doğrusu aşık olduğunuzu zannedebiliyorsunuz.

Bu durumdan kaçınmak için her şeyden önce ölçütlerinizin, beklen..

Devamını Oku  

Erkekleri Aldatmaya İten Psikolojik Sebeplere Dair 3 Görüş


Araştırmalar düzenli olarak erkeklerin eşlerini aldatma konusunda pervasız ve dikkatsiz davranma ihtimalinin daha yüksek olduğunu gösteriyor. Peki erkeklerin aldatması meselesi neden artık daha fazla gündemde yer işgal etmeye başladı ve bu durumun değiştirilmesi hangi şartlarda mümkün olabilir? Erkekleri aldatmaya iten psikolojik sebeplere dair çeşitli görüşler bulunuyor. Bu yazıda, bu alanda ortaya atılan ve kabul gören üç görüşe dair ayrıntıları bulabilirsiniz. Üç yaklaşım da erkeklerin neden aldattığına dair açıklamalar yapmaya çalışıyor.

Cinsiyet Açığı Yaklaşımı

Erkeklerin %20'si evlilik dışı seks yaptığını bildirirken, kadınların sadece %13'ü bu deneyimi paylaşuyor (ve bu davranışların çoğu her iki tarafta da yeterince bildirilmemektedir). Ayrıca kadınların yaşamları boyunca bir tür cinsel şiddete maruz kalma ihtimali erkeklerin iki katıdır. Bu gibi tablolar, erkek cinsel dürtüsünün ardındaki evrimsel tarihin ürünleri olabilir.

Cinsel dürtüler konusunda erkeklerin önde olmasını sağlayan çok sayıda biyolojik ve kültürel faktör bulunuyor. Yapılan araştırmalar bu faktörlerin detaylar..

Devamını Oku  

Evliliğinizin Monotonlaşmasını Önleyecek 5 Pratik Tavsiye


Uzun ilişkiden nikah masasına evrilen evlilikler büyük beklentilerle başlar. Uzun ilişkinin heyecanlı doğası çoğu zaman evliliğin “rayına oturduğu” ikinci seneden itibaren kaybolur ve çiftler monotonlaşan ilişkileri hakkında düşünmeye başlar.

Monoton bir evlilik az sayıdaki insan için “güvenilir liman” sayılabilir. Ancak pek çok kişi monotonluğu ilişkinin sağlığını tehdit eden bir faktör olarak görüyor. Peki evliliğin tekdüze bir hale gelmesi, heyecanın kaybolması ve sonuç olarak sevginin azalması nasıl engellenebilir. İşte evliliğinizin monotonlaşmasını önleyecek bazı pratik tavsiyeler!

1. Sürprizler Planlayın

Her zaman için geçerli bir kural vardır: Sürprizler ilişkiye heyecan verir! Bir sürpriz planlayın. Kendinizi şaşırtmaktan daha eğlenceli olan nedir? Tabi ki başkasını şaşırtmak… Eşinizin sevdiği müzik grubunun konserine bilet alabilir, yeni çıkan romantik film için iki kişilik yer ayırtabilir, unutulmaz bir doğa gezisi planlayabilir veya uzun süre hafızanızdan silinmeyecek ikinci bir balayı planlayabilirsiniz.

Bu sürprizle evliliğinize yeni bir soluk getireceği gibi heyecanınızı da artıracaktır. Ayrıca birbirinize olan güveni de yeni bir boyuta çıkaracaktır. Eşiniz açısından düşünün: Siz onun için b..

Devamını Oku  

Kadınları Kozmetik ve Estetik Bağımlısı Yapan Sisteme Karşı Özgürlüğüne Kavuşturacak Sırlar


Yüzyıllar boyunca olmasa da, onlarca yıldır kadınlar kültürel bir güzellik standardına ulaşmak için makyaj yapıyor. Kozmetik, bazı özellikleri geliştirmek ve diğerlerini gizlemek için stratejik olarak kullanılıyor. Evrimsel bir bakış açısına göre, güzel olduğunu düşündüğümüz nitelikler cinsellik, sağlık ve gençlik gibi üreme uygunluğu sinyalleriyle ilgili. Kadınlara kırmızı dudaklar, kusursuz bir cilt, büyüleyici gözler ve biraz allık veren makyaj, çekiciliği, en azından biyolojik ve kültürel açıdan çekici kılıyor.

Bilim Ne Diyor?

Araştırmalar, makyajın kadınların sahip olduğu izlenimini önemli ölçüde değiştirebileceğini göstermektedir. Bilim adamları, hem erkeklerin hem de kadınların makyajsız kadınların resimlerini veya aynı kadınları aynı makyajla derecelendirdiği bir çalışma yürütmüştür. Kozmetik ürünlerinin sunulduğu kadınlar makyajsız sunulduğundan daha sağlıklı ve daha güvenli olarak algılanıyorlardı. Çalışmaya katılanlar ayrıca, daha fazla kazanç potansiyeli olan - makyaj potansiyeli yüksek kadınlara diğer katılımcılara göre daha fazla kredi vermişlerdir.  Orta düzeyde makyaj kullanımı işyerinde sağlık, heteroseksü..

Devamını Oku  
/ 11       
Adres:
Şakir Kesebir Cad. Gaziumurpaşa Sk. Balmumcu Plaza II No: 32 Daire: 14 Balmumcu / Beşiktaş / İSTANBUL
Telefon:
+90 212 347 83 70

 
Fax:
+90 212 288 76 35

 

Tara Kitap

Biz; kitapları okumadan önce koklayan, ‘ille de kitap kokusu’ diyen; ilgimizi çeken her kitaba çocukça bir iştahla sahip olmak isteyen birkaç kitap arsızıyız.

Dünyanın farklı köşelerinden, büyük bir heyecanla seçtiğimiz kitapları dondurma gibi yalayıp yutuyor ve henüz Türkçeye çevrilmemiş olanları dilimize kazandırmak için çalışıyoruz.

Modern dünyanın dinamikleri hepimizi biraz köşeye sıkıştırdığı, bazen nefes alacak bir alan bile bırakmadığı için, kitap seçerken ‘içimizi ferahlatacak’, ‘kişisel gelişimimize katkıda bulunacak’ ve ‘gündelik hayatımıza dokunabilecek’ türde kitaplara yöneliyoruz.

    E-Posta Bültenimize Üye Olun