Ayrılıktan Nasıl Daha Da Nasıl Güçlenerek Çıkılır?

Ayrılıktan Nasıl Daha Da Nasıl Güçlenerek Çıkılır?

Ayrılık veya boşanma süreci, sebebi ne olursa olsun iki taraf için de çok zor olacaktır. Bu durum dünyanızı alt üst edebilir, psikolojik açıdan dengenizi bozabilir, iş hayatınızı, aile ilişkilerinizi hatta arkadaşlarınızla iletişiminizi kökten sarsabilir. Ancak bu zor dönemden en az hasarla geçmek hatta bu dönemden “güçlenerek çıkmak” mümkün.

Her şeyden önce hayatın devam ettiğini ve bu hayatı yalnızca bir kez yaşayacak olmanızı asla aklınızdan çıkarmayın. Bunu kabul ettikten sonra geri kalan tavsiyeler size yol gösterecektir. Ayrılıktan daha da güçlenerek çıkabilmeniz için bu yazıda bazı tavsiyeleri bulabilirsiniz.

1) Duygularınızla barışık olun

Üzgün, öfkeli, çok yorgun, sinirli ve şaşkın hissetmek normaldir. Bu duygular içinden geçtiğiniz süreçte fazla yoğun olabilir. Ayrıca gelecek hakkında endişeli hissedebilirsiniz. Bu duyguları reddetmeniz çoğu zaman ters etki yapacaktır. Bu duyguları kabul etmekle işe başlayın.

Bunun gibi reaksiyonların zamanla azaltacağını kabul edin. Evlilik ya da ilişkiniz bitmiş olabilir, ancak bilinmeyene gitmek korkutucudur. “Bilinmeyen”e yelken açmak yerine ayaklarınızı yere daha sağlam basmaya çalışın.

2) Kısa bir mola verin

Bir süre için kendinizi dinlendirmelisiniz. İşiniz ve özel hayatınız ne durumda olursa olsun kendiniz için kısa bir mola ayarlayın. Bu dönemde hislerinizle baş başa kalacak, kendinizi dinleme imkanı bulacaksınız.

Eğer bunu yapmazsanız zaten işinizde o kadar da üretken olamazsınız. Bu mola her anlamda size iyi gelecektir. Hiçbirimiz bir süper kahraman değiliz; yorulduğumuzda enerji toplamak için dinlenmeye ihtiyaç duyarız.

3) Hislerinizi çevrenizle paylaşın

Duygularınızı arkadaşlarınızla ve ailenizle paylaşmak, bu süreçten geçmenize yardımcı olabilir. Benzer durumlarda başkalarıyla konuşabileceğiniz bir destek grubuna katılmayı düşünün. Kendini izole etmek stres seviyeni yükseltebilir, konsantrasyonunu azaltabilir ve hem işinizi hem de psikolojinizi olumsuz etkileyebilir. İhtiyacınız olursa dışarıdan yardım almaktan korkmayın.

4) Kendinize iyi davranın

Ayrılık sürecinde kendinize hem duygusal hem de fiziksel açıdan iyi bakmalısınız. Vücudunuza iyi davranın! Egzersiz yapmak, iyi yemek yemek ve rahatlamak için zaman ayırın.

Normal rutinlerinize mümkün olduğunca devam edin. Hayatınızı etkileyecek önemli kararlar almaktan veya değişikliklerden geçici olarak kaçınmaya çalışın. Başa çıkmanın bir yolu olarak alkol, uyuşturucu veya sigara kullanmayın. Bunlar sadece daha fazla soruna yol açarlar.

5) Tartışmalardan kaçının

Ayrıldığınız kişiyle ayrılık sonrası bir tür güç mücadelesine girmeniz size yalnızca zarar verecektir. Bu tartışmaların, eğer tekrar bir araya gelme ihtimali yoksa, iki tarafa da herhangi bir faydası olmayacaktır.

Bir tartışma kavgaya dönüşmeye başlarsa, iletişimi hemen orada kesin ve ortamdan uzaklaşın.

6) İlgi alanlarınızı keşfetmek için zaman ayırın

Eşinizden ayrı olarak yapmaktan zevk aldığınız şeylerle tekrar bağlantı kurun. Bir kursa kaydolun, hobilerinize zaman ayırın, gönüllü olun ve hayatın tadını çıkarmak ve yeni arkadaşlar edinmek için zaman ayırın.

7) Pozitif düşünün

Söylemesi yapmaktan kolay, değil mi? İşler aynı olmayabilir, ancak yeni aktiviteler ve arkadaşlar bulmak ve makul beklentilerle ilerlemek bu geçişi kolaylaştıracaktır. Her açıdan esnek olmaya ve esnek düşünmeye çalışın.

Boşandıysanız ve çocuğunuz varsa, aile gelenekleri hala önemli olacaktır, ancak bazılarının yeniden düzenlenmesi gerekebilir. Yeni hayatınıza hem siz hem eski eşiniz hem de çocuğunuz zor da olsa uyum sağlayacaktır.

Yaşam er geç normale dönecektir, ancak “normal” başlangıçta beklediğinizden farklı olabilir. “Normale dönerken” bir uzman görüşü size yardımcı olabilir.

Susan J. Elliot imzasıyla yayımlanan ve Tara Kitap tarafından Türkçe’ye kazandırılan Ayrılığı Atlatmak kitabı biten evlilik ve ilişkiler sonrası toparlanma döneminiz için altın değerinde tavsiyeler sunuyor.

Yazar kitap boyunca, ayrılık acısını mutlu bir hayatın ilk adımına dönüştürmek isteyen kişiler için öneriler sıralıyor. Ayrılıktan daha da güçlenerek çıkmak için Ayrılığı Atlatmak size etkili bir yardımcı olacaktır!

Kitabı Tara Kitap resmi web sitesinden özel indirimle kolayca sipariş edebilirsiniz.

Adres:
Şakir Kesebir Cad. Gaziumurpaşa Sk. Balmumcu Plaza II No: 32 Daire: 14 Balmumcu / Beşiktaş / İSTANBUL
Telefon:
+90 212 347 83 70

 
Fax:
+90 212 288 76 35

 

Tara Kitap

Biz; kitapları okumadan önce koklayan, ‘ille de kitap kokusu’ diyen; ilgimizi çeken her kitaba çocukça bir iştahla sahip olmak isteyen birkaç kitap arsızıyız.

Dünyanın farklı köşelerinden, büyük bir heyecanla seçtiğimiz kitapları dondurma gibi yalayıp yutuyor ve henüz Türkçeye çevrilmemiş olanları dilimize kazandırmak için çalışıyoruz.

Modern dünyanın dinamikleri hepimizi biraz köşeye sıkıştırdığı, bazen nefes alacak bir alan bile bırakmadığı için, kitap seçerken ‘içimizi ferahlatacak’, ‘kişisel gelişimimize katkıda bulunacak’ ve ‘gündelik hayatımıza dokunabilecek’ türde kitaplara yöneliyoruz.

    E-Posta Bültenimize Üye Olun