Boşanma Sonrası Yeni Bir İlişkiye Adım Atarken Sık Yapılan 5 Yanlış

Boşanma Sonrası Yeni Bir İlişkiye Adım Atarken Sık Yapılan 5 Yanlış

Boşanmanız bittiğinde büyük bir rahatlama olabilir. Boşanma süreci ve sonrası, bir insanın hayatında yaşadığı en zor ve duygusal zamanlardan biri olabilir. Sürecin kendisi tarafları yeterince yorar ve üzer. Ancak süreç bittiğinde yaşayacağınız özgürlük ve diğer duygular kritik derecede etkileyicidir. Yaşamınıza devam etmek ve kendi kişiliğinize dönüş yapmak için bağımsızlığa sahip olacaksınız.

Çoğu zaman, insanlar sürecin sonunda hüsrana uğramakta, tükenmekte ve daha sonra ciddi sorunlardan kaçınmak isterken art arda hatalar yapmaktadır. İşte boşanma sonrası yeni bir ilişkiye adım atarken sık yapılan hatalardan birkaçı.

1. Kötü Örneğe Göre Karar Vermek

Sevgi dolu ve üretken bir ilişki içinde olursanız hayat daha iyidir. Bazı insanlar boşanma sürecinin hemen ardından yeni bir ilişkiye başlar. Deneyimler, bazı kişilerin eski eşlerinin sahip olduğu olumsuz özellikleri taşımayan kişileri aradığını, ancak bu arayışın hüsranla bittiğini gösteriyor.  Yani ilk eşinizde olmasından nefret ettiğiniz özelliklerden öyle bir tiksiniyorsunuz ki, bu özellikleri taşımayan herhangi birine kolayca aşık olabiliyor, daha doğrusu aşık olduğunuzu zannedebiliyorsunuz.

Bu durumdan kaçınmak için her şeyden önce ölçütlerinizin, beklentilerinizin tüm şartlardan bağımsız olarak size özgü olduğundan emin olun. Yani bir insana bağlanmak için aradığınız özelliklere yalnızca siz, bağımsız olarak karar verebilmelisiniz.

2. Hemen Yeni Bir İlişkiye Başlamak

Birçok başarılı ikinci evlilik var. Ancak, boşanma oranı genellikle ikinci evliliklerde birinciden daha yüksektir. En iyi tavsiye, hemen yeni bir ilişkiye atılmamaktır. Kötü tecrübeleriniz henüz tazeyken başlayacağınız ikinci ilişkide şartlar her zamankinden daha zorlayıcı olacaktır. Çünkü her problemi bir önceki ilişkinizdeki şartlara göre değerlendirecek ve genellikle olumsuz yargılarda bulunacaksınız.

Bu durumu önlemek aslında sizin elinizde. Acele etmeyin. Mutlaka karşınıza “doğru insan” çıkacaktır. Ancak bunun için taşların yerine oturmasını bekleyin ve sakin davranın.

3. Finansal Kontrolü Kaybetmek

Pek çok evlilikte, bir eş finansı yönetmek, yani faturaları, kiraları ve diğer giderleri ödemek için birincil sorumluluğu üstlenir. Boşanmadan sonra, finansmana alışkın olmayan bir eşin kendi faturalarını ödemeye ve kendi yatırımlarını yönetmeye başlaması gerekir. Bu eş için, içine gireceği tüm detayları öğrenme sürecinde birçok tuzak vardır. Bazen bu eşin başlangıçta profesyonel yardım istemesi gerekebilir.

4. Beklentileri Yüksek Tutmak

Hüsranla biten evliliğinizin ardından gireceğiniz tüm ilişkilerde beklentinizi her zamankinden daha yüksek tutabilirsiniz. Çünkü yaşadığınız sıkıntıları hak etmediğinizi düşünürsünüz. Yeni bir ilişkiyle tüm bu enkazı kaldırabileceğinizi, yerine yeni bir hayat kuracağınızı sanırsınız. Ancak her birey özel olduğu gibi her ilişki de özeldir ve kendine has şartlara sahiptir. Yeni ilişkinizin dinamikleri biten evliliğinizden çok daha farklı olabilir.

5. Eskiyle Yeniyi Kıyaslamak

Evliliğinizde yanlış olarak gördüğünüz bir şey ilişkinizin en sağlam noktası bile olabilir. Buna hazırlıklı olmalı ve yeni şartlara bir an önce uyum sağlamaya çalışmalısınız. Aksi takdirde yeni ilişkiniz eski evliliğinizin kötü mirası sebebiyle yıpranacaktır. Siz geriye baktıkça ileride sizi bekleyen güzellikleri de kaçırmış olacaksınız.

Kontrolü elden bırakmamaya çalışın. Her ilişkide özelliklerin farklı olabileceğini göz önüne alarak partnerinizin beklentilerini dinlemeye özen gösterin. Sürekli başka biriyle kıyaslanmak özellikle erkekler için telafi edilemez bir kabus haline gelebilir.

 

Tara Kitap’ın ilişkileri konu alan kitapları hem erkek hem de kadınlar için ilişkiler anlamında rehber niteliğini taşıyor. O kitaplardan biri de deneyimli yaşam koçu Baturay Özden’in imzasını taşıyan Erkeğin Pin Kodu. “Erkek gözüyle” kadınlar için eşsiz bir rehber niteliğinde yazılan kitapta yazar “o kadın” olmanın tüyolarını veriyor.

İlişkiler alanında Tara Kitap’ın yayımladığı tüm kitaplara buradan ulaşabilir, internet üzerinden sipariş verebilirsiniz.

Adres:
Şakir Kesebir Cad. Gaziumurpaşa Sk. Balmumcu Plaza II No: 32 Daire: 14 Balmumcu / Beşiktaş / İSTANBUL
Telefon:
+90 212 347 83 70

 
Fax:
+90 212 288 76 35

 

Tara Kitap

Biz; kitapları okumadan önce koklayan, ‘ille de kitap kokusu’ diyen; ilgimizi çeken her kitaba çocukça bir iştahla sahip olmak isteyen birkaç kitap arsızıyız.

Dünyanın farklı köşelerinden, büyük bir heyecanla seçtiğimiz kitapları dondurma gibi yalayıp yutuyor ve henüz Türkçeye çevrilmemiş olanları dilimize kazandırmak için çalışıyoruz.

Modern dünyanın dinamikleri hepimizi biraz köşeye sıkıştırdığı, bazen nefes alacak bir alan bile bırakmadığı için, kitap seçerken ‘içimizi ferahlatacak’, ‘kişisel gelişimimize katkıda bulunacak’ ve ‘gündelik hayatımıza dokunabilecek’ türde kitaplara yöneliyoruz.

    E-Posta Bültenimize Üye Olun