Çocuğunuzun Dilinden Gerçekten Anlıyor Musunuz?

Çocuğunuzun Dilinden Gerçekten Anlıyor Musunuz?

Ünlü psikolog Sigmund Freud'a göre, bebekler başlangıçta içgüdüsel ve bencil dürtüler tarafından yönlendiriliyor. Bunlar çocuğun psikolojik gelişiminde rol oynuyor.

Ebeveyn olarak üzerinde çalışmanız gereken en önemli şeylerden biri çocuğunuzun psikolojisini anlamaktır. Ebeveynlik konusunda eğitim veren bir üniversite bölümü yok, bunun için akademik anlamda herhangi bir eğitim almanıza imkan yok. Yine de yapmanız gereken, çocuğunuzun neyi sevdiğini veya sevmediğini tespit etmek, neye güldüğüne veya ağladığına dikkat etmek, onu motive eden veya üzülmesine neden olan şeyleri bulmaktır. Kısacası çocuğunuzun dilini öğrenmeli ve onu anlamalısınız.

Çocuk Psikolojisinden Dersler

Gelişim psikolojisinin önemli bir parçası olan çocuk psikolojisi çok geniştir ve konunun en çok çalışılan türlerinden biridir.  Çocuk psikolojisinin kullandığı araştırma teknikleri, ebeveynler için de öğretici yollar içerir. 

Ebeveynlik, çocuklarınız için konfor sağlamaktan daha fazlasıdır. Çocuk için “duygusal olarak” orada olmak ve onlara güvenlik hissi vermek de gerekir. İşte çocukları daha iyi anlamanıza yardımcı olacak birkaç temel çocuk psikolojisi ipucu:

1. Gözlem Yapın

Çocuk psikolojisi hakkında bilgi edinmenin en basit, ama en etkili yollarından biri gözlemdir. Çocuklarınızın ne yaptıklarına veya söylediklerine ilgi gösterin. Yemek yediklerinde, uyuduklarında ve oyun oynarken hareketlerini, ifadelerini ve mizaçlarını gözlemleyin. Çocuğunuzun benzersiz olduğunu ve büyürken bile öne çıkan bir kişiliğe sahip olabileceğini unutmayın. Bu nedenle, çocuğunuzu diğer çocuklarla karşılaştırmaktan kaçının, çünkü bu yalnızca ebeveynliğe stres katmakla kalmaz, aynı zamanda çocuğu aşağılık hissettirir.

2. Sorulara Yanıt Arayın

Kendinize çocukların psikolojisini anlamanıza yardımcı olabilecek bazı sorular sorun:

En çok ne yapmaktan hoşlanır?

Yemek yemek, erken uyumak veya ev ödevi yapmak gibi hoşlanmadığı bir şeyi yapması gerektiğinde nasıl tepki verir?

Ne kadar sosyal? Yeni şeyler paylaşmaya ya da denemeye istekli mi?

Çocuğun çevresiyle tanışması ne kadar sürüyor? Ortamdaki değişikliklere uyum sağlayabiliyor mu?

Bu soruları cevaplarken çocuğu yargılamamayı unutmayın. Sadece farkında olmak için gözlemleyin. Mümkünse kendinizi bir çocuk psikoloğu gibi hissedin. Bu şekilde daha objektif olarak gözlem yapabilirsiniz.

3. Çocuklarınızla 'Kalite' Zamanını Harcayın

Çocuklarınızı anlamak istiyorsanız, onlara zaman ayırmalısınız. Çocuklarınızla akşam yemeği masasında ya da onları okula geri götürmek için harcadığınız zaman yeterli değildir. Onlarla konuşmak ve oynamak için zaman ayırmanız ve onların psikolojisini anlamanıza izin veren kaliteli saatler geçirmeniz gerekebilir.

Çocuklarınızla yapılan sohbetlerde şu konulara odaklanabilirsiniz:

Okuldaki ve evdeki yaşamında neler olup bitiyor?

En sevdiği müzik veya TV şovu hangisi?

Hangi spora ilgi duyuyor?

Hangi futbol takımını tutuyor?

Hangi sanatçıyı beğeniyor?

Youtube’da hangi tür videoları izlemekten hoşlanıyor?

Diğer sosyal medya kanallarında ne tür içerikleri takip ediyor?

Kaliteli zaman her zaman birlikte konuşmak veya bir şeyler yapmak demek değildir. Bazen birlikte oturabilir ve sessizlikle, kişilikleri hakkında bazı görüşler edinmek üzere onları gözlemleyebilirsiniz.

Tüm bu gözlem sürecinizde bir uzmanın eserini rehber almak isterseniz tam da bu konuya odaklanan bir kitap ilginizi çekebilir. Dr. Susan Bartell imzasıyla yayımlanan ve Tara Kitap tarafından Türkçeye kazandırılan Çocukların En Çok Sorduğu 50 Soru kitabı, 8-12 yaş aralığındaki çocukların sıkça ebeveynlerine yönelttiği soruları içeriyor. Bu sorular onların ilgi alanlarını ve dünyayı algılama biçimlerini ortaya koyuyor, bu açıdan büyük değer taşıyor.

Çocuğunuzun dilinden anlayabilmek için onun ilgi alanlarını tanımalısınız. Bu tanıma işine ise sorulardan başlamak en doğru yol olacaktır.

Çocukların En Çok Sorduğu 50 Soru’yu Tara Kitap’ın resmi web sitesinden hemen şimdi sipariş edebilirsiniz. 

Adres:
Şakir Kesebir Cad. Gaziumurpaşa Sk. Balmumcu Plaza II No: 32 Daire: 14 Balmumcu / Beşiktaş / İSTANBUL
Telefon:
+90 212 347 83 70

 
Fax:
+90 212 288 76 35

 

Tara Kitap

Biz; kitapları okumadan önce koklayan, ‘ille de kitap kokusu’ diyen; ilgimizi çeken her kitaba çocukça bir iştahla sahip olmak isteyen birkaç kitap arsızıyız.

Dünyanın farklı köşelerinden, büyük bir heyecanla seçtiğimiz kitapları dondurma gibi yalayıp yutuyor ve henüz Türkçeye çevrilmemiş olanları dilimize kazandırmak için çalışıyoruz.

Modern dünyanın dinamikleri hepimizi biraz köşeye sıkıştırdığı, bazen nefes alacak bir alan bile bırakmadığı için, kitap seçerken ‘içimizi ferahlatacak’, ‘kişisel gelişimimize katkıda bulunacak’ ve ‘gündelik hayatımıza dokunabilecek’ türde kitaplara yöneliyoruz.

    E-Posta Bültenimize Üye Olun