kişisel gelişim konulu kitaplar .."> Tara Kitap | Çocuk Gelişim Kitaplarına Ne Kadar Güvenmelisiniz?

Çocuk Gelişim Kitaplarına Ne Kadar Güvenmelisiniz?

Çocuk Gelişim Kitaplarına Ne Kadar Güvenmelisiniz?

Gün geçtikçe Türkiye’deki kişisel gelişim kitapları sektörü daha çeşitli oluyor. Her ay farklı alanlarda yüzlerce kişisel gelişim konulu kitaplar yayınlanıyor. Kadın – erkek ilişkilerinden aile hayatına, iş yaşamından NLP tekniklerine kadar birçok kitap okurların beğenisine sunuluyor. Bunlar arasında hassas konulara parmak basanlar da var. Çocuk gelişim kitapları gibi…

Ebeveyn olarak çocuklarınıza nasıl yaklaşacağınız elbette önemli. Bu anlamda bir uzman ya da deneyim sahibi birinden destek almak büyük fayda sağlayabilir. Ancak bu kişinin gerçekten o şartları haiz olması gerek. Aksi takdirde çocuklara yaklaşımınızda hatalı davranabilirsiniz. Bu da hem çocuklarınız üzerinde geri döndürülemez bazı psikolojik etkilere sebep olur hem de aile ilişkilerinizi olumsuz etkiler. Bilinçli okur olmak her alanda olduğu gibi kişisel gelişim kitabı için de geçerli ve gerekli bir özellik.

Çocuklara Kişisel Gelişim Kitapları Ne Anlatır?

Bu başlık altında toplayabileceğimiz iki tarz kişisel gelişim kitabı bulunuyor. Birincisi çocukların okur konumunda olduğu çok satan kişisel gelişim kitapları. Yani doğrudan belli bir yaş aralığındaki çocuğa hitaben yazılan eserler. Bir de ebeveyne yönelik, genel olarak çocuklara nasıl davranılması gerektiğini anlatan kitaplar. Bu kitaplarda çocuk psikolojisi, öğrenme süreçleri, aile – çocuk ilişkisi gibi alt konular yer alır.

Çocuk gelişim kitapları ile ebeveynin çocuk psikolojisinin şartlarını dikkate alarak nasıl bir yaklaşım sergilemesi gerektiği ele alınır. Bununla birlikte, okul çağındaki çocukların eğitim hayatına ilişkin öneriler verilir. Çocukların anne – baba ile, okuldaki, çevredeki arkadaşlarıyla ve akrabalarıyla iletişimlerine dair tavsiyeler yer alır. Tüm bunlarla sağlıklı bir gelişim sürecinin oluşmasına katkı sağlanır.

Çocuk Gelişim Kitapları Nasıl Seçilir?

Kişisel gelişim kitapları seçerken nelere dikkat etmeniz gerekir ise bu alanda da aynı şekilde seçici davranmak büyük önem taşıyor. Öncelikle bu kitaplardan beklentilerinizi net olarak belirleyin: çocuğunuzu eğitim hayatına olumlu katkı sunmak, sizle ilişkisini geliştirmek, arkadaşlarıyla iletişimini güçlendirmek vs. Beklentiniz net olduğunda bir kişisel gelişim kitabı daha etkili olacaktır. Böylece, kitapta belirtilen görüşler, verilen tavsiyeler için hayatınızda daha somut karşılıklar aklınızda belirir ve uygulamanız kolaylaşır.

Çocuk Gelişim Kitapları Nasıl Okunur?

Bir kitabın nasıl okunacağı konusu elbette pek de tartışmaya açık bir alan değil. Teknik olarak, konusu ne olursa olsun bir kitabı belli bir zaman ayırarak okur ve üzerine düşünürsünüz. Ancak kişisel gelişim kitapları okurken bundan fazlasını yapmanız gerekebilir. Bu kitaplarda belirtilen düşünceler doğrudan hayata dair olduğu için günlük yaşamınızla bağlantılar kurmanız, somut değişiklikler yapmanız ve bunları diğer insanlara hissettirmeniz gerekir. Aksi takdirde, herhangi bir edebiyat eseri gibi okunan kişisel gelişim kitabı hedeflediği etkiye ulaşamamış demektir.

Çocukları konu alan kişisel gelişim kitapları okurken konunun hassasiyetini göz ardı etmemek gerek. Çünkü henüz psikolojik gelişimini sürdüren bireylerden bahsediyoruz. Onlarla iletişim kurarken psikolojik yönden nasıl etkileneceklerine dikkat ediyoruz. Benzer şekilde çocuk gelişim kitapları yazarları da oluşturdukları içerikleri bu hassasiyeti gözeterek size sunuyor. Aynı hassasiyeti, kitaplarda yer alan tavsiyeleri uygularken siz de göstermelisiniz. Daha iyi bir iletişim sağlamak için eğer kitabın konusu çok ağır değilse ve çocuğunuzun yaşı uygunsa kitabı çocuğunuzla birlikte okuyabilirsiniz. Böylece daha sağlıklı bir iletişim kanalı oluşturabilirsiniz.

Son olarak kitap seçerken yazarın ve yayınevinin bu alandaki yetkinliğini mutlaka inceleyin. Yazarın bu alandaki bilgi ve tecrübesi, kitapta size sunacağı içerik açısından belirleyici olacaktır. Kişisel gelişim kitapları alanında uzmanlaşan Tara Yayınevi seçkin yazarlar tarafından kaleme alınan çocuk gelişim kitapları çıkarıyor. Tara Yayınevi kalitesiyle okurların beğenisine sunulan çocuk gelişim kitaplarını incelemeden kararınız vermeyin.

Yayınevi’nin tüm kişisel gelişim kitaplarına buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca müşteri servisine ulaşmak için info@tarakitap.com mail adresini kullanabilirsiniz.

 

 

 

Adres:
Şakir Kesebir Cad. Gaziumurpaşa Sk. Balmumcu Plaza II No: 32 Daire: 14 Balmumcu / Beşiktaş / İSTANBUL
Telefon:
+90 212 347 83 70

 
Fax:
+90 212 288 76 35

 

Tara Kitap

Biz; kitapları okumadan önce koklayan, ‘ille de kitap kokusu’ diyen; ilgimizi çeken her kitaba çocukça bir iştahla sahip olmak isteyen birkaç kitap arsızıyız.

Dünyanın farklı köşelerinden, büyük bir heyecanla seçtiğimiz kitapları dondurma gibi yalayıp yutuyor ve henüz Türkçeye çevrilmemiş olanları dilimize kazandırmak için çalışıyoruz.

Modern dünyanın dinamikleri hepimizi biraz köşeye sıkıştırdığı, bazen nefes alacak bir alan bile bırakmadığı için, kitap seçerken ‘içimizi ferahlatacak’, ‘kişisel gelişimimize katkıda bulunacak’ ve ‘gündelik hayatımıza dokunabilecek’ türde kitaplara yöneliyoruz.

    E-Posta Bültenimize Üye Olun