Ebeveyn Olmadan Önce Ne Tür Kitaplar Okumalısınız?

Ebeveyn Olmadan Önce Ne Tür Kitaplar Okumalısınız?

Kişisel gelişim kitapları son yıllarda gittikçe popülerlik kazanan kitap türleri arasında yer alıyor. Çeşitli alt başlıklara sahip olan kişisel gelişim konulu kitaplar okurların hayata dair bakışını doğrudan etkileyebiliyor. Günümüzde Türkçe yayınlanan popüler kişisel gelişim kitapları arasında pek çok türün insanların hayatını değiştirdiğini söyleyebiliriz.

Bu kitaplar arasında aile ilişkilerini konu alanların sayısı artıyor. Ebeveyn hem çocuklarıyla iletişim kurarken hem de kendi arasındaki iletişime dair bilgileri kişisel gelişim konulu kitaplar aracılığıyla öğreniyor. Okurlar ebeveyn olmadan önce kişisel gelişim kitapları okuyarak kendilerini geliştirme yoluna gidiyor. Ancak bunu yaparken belli bir oranda seçici davranmakta yarar var.

Aile İçi İlişkiler

Ebeveyn olmadan önce, çocuklara yaklaşımın nasıl olması gerektiğini irdeleyen kitaplar okuyarak ön hazırlık yapabilirsiniz. Bu alanda yazılan kişisel gelişim kitapları sağlıklı bir aile içi iletişim için ipuçları sunarken çocuk psikolojisini anlamanıza da yardımcı olacaktır. Bu okumaları eşinizle birlikte yaparak gelecekte nasıl bir anne baba olmanız gerektiğini birlikte düşünebilir, böylece kendinizi hazırlayabilirsiniz. Çocuk yetiştirmede anne baba arasındaki ilişkilerin çocuğun gelişiminde olumlu ya da olumsuz yönde etkili bir rol oynayabilir. Örneğin ebeveyn sürekli kavga halindeyse çocuk bu durumdan olumsuz etkilenecektir. Aynı şekilde, ebeveyninde sağlıklı bir iletişim gözleyen çocuk bu alanda daha doğru biçimde bir öğrenme süreci geçirecektir.

Çocuk Bakımı

Bir çocuk sahibi olmak düşünce olarak oldukça cezbedici görünse de gerçeğe dönüştüğünde ebeveyn için zorlu şartları beraberinde getirebilir. Çocuk bakımında hayati bir rol üstlenen anne için temel bilgiler büyük önem taşır. Ayrıca, baba da en az anne kadar çocuk bakımında rol üstlenir. Anne – babanın birlikte sorumluluk aldığı durumlarda çocuk yetiştirmek için doğru şartların hayata geçirilmesi için daha uygun şartlar oluşur. Eşinizle birlikte, bu alanda yazılmış kitapları okuyarak çocuk bakımına ilişkin önemli bilgileri öğrenebilirsiniz. Çocuk doğduktan sonra bu kitaplarda aktarılan bilgileri birlikte uygulayarak doğru adımları izleyebilirsiniz.

Çocuk Psikolojisi

Yetişkinler açısından normal görünen birçok davranış çocuk psikolojisinde farklı yansımalara sebep olabilir. Bu açıdan hem anne hem de babanın temel düzeyde de olsa pedagojik bilgilere sahip olması büyük önem taşır. Gerek ev hayatında gerekse çocuğun sosyal alandaki iletişiminde çocuk psikolojisine uygun bir zeminin oluşturulması gerekir. Ebeveyn olmadan önce bu tür kitapları birlikte okuyarak gerekli bilgileri edinebilir, çocuk sahibi olduktan sonra etkili biçimde bunları uygulayabilirsiniz.

Kişisel Gelişim

Birçok okur açısından kişisel gelişim konulu kitaplar ayrı bir yere sahip. Psikolojik anlamda problemler yaşayan kişiler bu kitaplar yoluyla faydalı bilgilere erişebiliyor. Bununla birlikte, kişisel gelişim kitapları yalnızca problemlere odaklanmıyor. Kadın – erkek ilişkileri, aile ilişkileri, ebeveynin çocuklara yaklaşımı gibi konularda da çok satan kişisel gelişim kitapları bulunuyor. Çeşitli alanlarda yazılmış kişisel gelişim kitapları sosyal ilişkilerinize dair öneriler getirir. Bunlar arasından psikolojik gelişiminiz için faydalı bilgileri alarak hayatınızda uygulayabilirsiniz.

Kitap okumanın ancak bilinçli bir seçiciliğe sahip olduğumuzda bize yarar getireceğini biliriz. Aynı şey, diğer tüm alanlarda olduğu gibi kişisel gelişim kitapları için de geçerli. Belli bir kalite standardına göre seçici davranmadığımızda kişisel gelişim kitapları okuyarak hayal ettiğimiz değişimi göremeyebiliriz. Kişisel gelişim ve aile içi iletişim gibi konularda yayınladığı seçkin kitaplarla bilinen Tara Yayınevi, ebeveyn olmadan önce okunabilecek çok sayıda kitabı okurların beğenisine sunuyor. Tara Yayınevi’nin ebeveynlik konulu kitaplarına buradan ulaşabilir, web sitesinde diğer kitaplarını inceleyebilirsiniz.

 

 

Adres:
Şakir Kesebir Cad. Gaziumurpaşa Sk. Balmumcu Plaza II No: 32 Daire: 14 Balmumcu / Beşiktaş / İSTANBUL
Telefon:
+90 212 347 83 70

 
Fax:
+90 212 288 76 35

 

Tara Kitap

Biz; kitapları okumadan önce koklayan, ‘ille de kitap kokusu’ diyen; ilgimizi çeken her kitaba çocukça bir iştahla sahip olmak isteyen birkaç kitap arsızıyız.

Dünyanın farklı köşelerinden, büyük bir heyecanla seçtiğimiz kitapları dondurma gibi yalayıp yutuyor ve henüz Türkçeye çevrilmemiş olanları dilimize kazandırmak için çalışıyoruz.

Modern dünyanın dinamikleri hepimizi biraz köşeye sıkıştırdığı, bazen nefes alacak bir alan bile bırakmadığı için, kitap seçerken ‘içimizi ferahlatacak’, ‘kişisel gelişimimize katkıda bulunacak’ ve ‘gündelik hayatımıza dokunabilecek’ türde kitaplara yöneliyoruz.

    E-Posta Bültenimize Üye Olun