Evliliğinizin Monotonlaşmasını Önleyecek 5 Pratik Tavsiye

Evliliğinizin Monotonlaşmasını Önleyecek 5 Pratik Tavsiye

Uzun ilişkiden nikah masasına evrilen evlilikler büyük beklentilerle başlar. Uzun ilişkinin heyecanlı doğası çoğu zaman evliliğin “rayına oturduğu” ikinci seneden itibaren kaybolur ve çiftler monotonlaşan ilişkileri hakkında düşünmeye başlar.

Monoton bir evlilik az sayıdaki insan için “güvenilir liman” sayılabilir. Ancak pek çok kişi monotonluğu ilişkinin sağlığını tehdit eden bir faktör olarak görüyor. Peki evliliğin tekdüze bir hale gelmesi, heyecanın kaybolması ve sonuç olarak sevginin azalması nasıl engellenebilir. İşte evliliğinizin monotonlaşmasını önleyecek bazı pratik tavsiyeler!

1. Sürprizler Planlayın

Her zaman için geçerli bir kural vardır: Sürprizler ilişkiye heyecan verir! Bir sürpriz planlayın. Kendinizi şaşırtmaktan daha eğlenceli olan nedir? Tabi ki başkasını şaşırtmak… Eşinizin sevdiği müzik grubunun konserine bilet alabilir, yeni çıkan romantik film için iki kişilik yer ayırtabilir, unutulmaz bir doğa gezisi planlayabilir veya uzun süre hafızanızdan silinmeyecek ikinci bir balayı planlayabilirsiniz.

Bu sürprizle evliliğinize yeni bir soluk getireceği gibi heyecanınızı da artıracaktır. Ayrıca birbirinize olan güveni de yeni bir boyuta çıkaracaktır. Eşiniz açısından düşünün: Siz onun için bir sürpriz düşündünüz, planladınız, uğraştınız ve en beklemediği anda onun karşısına çıkardınız. Monoton evlilikte böyle bir şey olabilir mi? Elbette olamaz.

Bu yeni hareketiniz evliliğinizde paslanmaya yüz tutan çarkları yeniden harekete geçirecektir. Gideceğiniz konserde, filmde, gezide ya da ikinci balayında eşinize onu ne kadar sevdiğinizi sıkça hatırlamayı unutmayın!

2. Yeni Heyecanlar Yaşayın

Birlikte yeni adrenalinler arayın. Kalp atışlarınızı birlikte artırmak aslında sizi bir çift olarak yakınlaştırır, çünkü onun heyecanını iliklerinize kadar hissedersiniz. Heyecan deyince elbette herkesin aklına bir ekstrem spor gelebilir. Elbette bu da olabilir ancak tercih siz ve eşinizin karakterine göre değişecektir.

Kimi çiftler için yurt dışı gezisine gitmek bir adrenalin kaynağıdır. Ölçütü oldukça yukarıda olan çiftler de var. Bunlar o zamana kadar çok sayıda heyecan yaşadığı için beklentiler üst seviyededir. Ancak her çift için yeni bir heyecan alanı vardır!

 

3. Eşinizi Dinlemeye Zaman Ayırın

Her şey yolunda ve güzel olsa bile, siz öyle hissediyor olsanız bile evliliğiniz “yavaşlamış” olabilir. Geceleri yatakta yatmak için zaman ayırmaya başlayın ve sadece 10 dakika olsa bile birbirinizle konuşmaya odaklanın. Diğer kişinin dinlendiğini hissetmesini sağlamak tüm diğer çabalardan daha etkili olacaktır.

4. Kendinizi Filmde Hissedin

Gülümseyin! Kameradasınız; eşinizle her etkileşimde bulunduğunuzda bir kamera sizi takip ediyormuş gibi yapın. Başka bir ifadeyle, kendinizi ve eşinizi birer film karakteri gibi düşünün. Başkaları tarafından izlendiğinizi bilseydiniz nasıl davranmak isterdiniz? Nazik, düşünceli, neşeli… Hangisi size uyuyorsa şimdi eşinizle her birlikteyken böyle davranın.

5. Özür Dilemekten Çekinmeyin

Hepimiz zaman zaman yanlışlar yaparız. Sonradan pişman olduğumuz şeyler söyleriz ve gerçekten yapmamamız gereken şeyleri yaparız. Ancak yine de çoğu zaman bu eylemleri kendimize ve ortaklarımızın gözünde haklı çıkarırız. Bu, mutlu bir ilişkiden çok sürekli kızgınlığa ve inada neden olur. Bir dahaki sefere yanlış yaptığınızda hatalarınızı kabul edin. Bu, eşinizin size kendisini daha yakın hissetmesine yardımcı olacak.

Evliliğinizi daha güzel hale getirmek her şeyden önce sizin elinizde. İletişim eksikliği, sevginin azalması, monotonlaşma veya başka bir şey… Tüm sorunlarınızın aslında bir çözümü var. Tara Kitap tarafından yayımlanan Kocam kitabında Andrew G. Marshall, sorunların baş edilemez boyuta ulaşması halinde eşinizi geri kazanmak için yapabileceklerinizi sıralıyor. İlişkiler alanında daha fazlasını merak ediyorsanız Tara’nın ilişkiler alanında yayımladığı tüm kitaplara göz atın!

Adres:
Şakir Kesebir Cad. Gaziumurpaşa Sk. Balmumcu Plaza II No: 32 Daire: 14 Balmumcu / Beşiktaş / İSTANBUL
Telefon:
+90 212 347 83 70

 
Fax:
+90 212 288 76 35

 

Tara Kitap

Biz; kitapları okumadan önce koklayan, ‘ille de kitap kokusu’ diyen; ilgimizi çeken her kitaba çocukça bir iştahla sahip olmak isteyen birkaç kitap arsızıyız.

Dünyanın farklı köşelerinden, büyük bir heyecanla seçtiğimiz kitapları dondurma gibi yalayıp yutuyor ve henüz Türkçeye çevrilmemiş olanları dilimize kazandırmak için çalışıyoruz.

Modern dünyanın dinamikleri hepimizi biraz köşeye sıkıştırdığı, bazen nefes alacak bir alan bile bırakmadığı için, kitap seçerken ‘içimizi ferahlatacak’, ‘kişisel gelişimimize katkıda bulunacak’ ve ‘gündelik hayatımıza dokunabilecek’ türde kitaplara yöneliyoruz.

    E-Posta Bültenimize Üye Olun