İlişkilerde Kadınların En Çok Düştüğü Duygusal Tuzaklar

İlişkilerde Kadınların En Çok Düştüğü Duygusal Tuzaklar

İlişkilerde Kadınların En Çok Düştüğü Duygusal Tuzaklar

Kadınlar söz konusu olduğunda en eski korkulardan biri herhalde aldatılma korkusudur. Elbette bu korkunun yalnızca kadınlar tarafından hissedildiğini söylemek doğru olmaz. Ancak kadınlar belki de bu korkunun etkisini daha derinden yaşıyor.

Aldatılma korkusu da dahil olmak üzere ilişkilerde kadınların sıkça düştüğü duygusal tuzakları ve bunlara karşı alınabilecek önlemleri bu yazıda bulabilirsiniz.

1) Aldatılma Korkusu

Bir ilişkiye başlamadan önce veya ilişki sırasında aldatılma korkusu yaşamanız bir dereceye kadar doğal karşılanabilir. Ancak bu durum ilişkinizin sağlığını tehdit edecek seviyeye geldiğinde tehlike çanları çalmaya başladı demektir. Buna karşı önlem almak aslında sandığınız kadar zor olmayacaktır. Partnerinizle güçlü bir iletişim kanalı oluşturduğunuzda ve bunu sarsılmaz bir karşılıklı güvenle pekiştirdiğinizde artık hata yapmanıza imkan kalmayacak.

2) Beğenilme Tutkusu

Kadınlar için beğenilmek birinci konular arasındadır. Bu sadece fiziksel görünüş anlamında değil, genel olarak beğenilmeyi kapsar. Bu uğurda çoğu zaman aynı yerde bulunan kadınlar rekabete girebilir ve acı sonuçlar doğabilir!

Beğenilme tutkusu bir yere kadar kişiliğiniz için itici güç olacaktır. Ancak her his gibi bu tutku da aşırıya kaçtığında hem size hem de partnerinize zarar vermeye başlayacaktır.

3) Kıskançlık

Öncelikle şunu hatırlamanızda fayda var: İlişkideki partneriniz zaten sizindir! Sizin olduğunu anlamanız için elinizde çok sayıda araç var. Ancak  bunlardan en basitini ele alalım, şu an sizin yanınızda, sizi dinliyor, size değer veriyor ve en önemlisi de size güveniyor. O size güvendiği sürece siz de onun hislerine güvenmeli ve ön yargıların ilişkinizi olumsuz etkilemesini engellemelisiniz.

4) Yenilik Korkusu

Yeni biriyle tanışırken sezgilerinize güvenmeniz gerekir. Bununla birlikte, en başından beri yargılayıcı veya seçici olmaktan kaçınmalısınız. Açık fikirli olmanız çok önemlidir. Aslında, her yönüyle genellemeyi bırakmalısınız. İlk birkaç hafta için bunları uyguladığınızda daha iyi sonuç verir. Bu aynı zamanda adamı daha iyi tanımanıza yardımcı olacaktır.

Aksi takdirde, yeni başlayacağınız tüm ilişkilerde “eskiler”i bir referans olarak kullanırsınız. Bu da, durumu çok daha kötü hale getirir. Çünkü yeni tanıştığınız kişi her olayda bir eski referansla kıyaslanır ve çoğu zaman sınıfta kalır. Böyle bir haksızlığı karşınızdaki hak etmez. Ama en çok da siz hak etmiyorsunuz. O yüzden yenilik korkusundan sıyrılmalı ve hayatınızda gerçekleşecek değişikliklere hazır olmalısınız.

5) Ayrılık Acısı

Bir ilişkinin başlaması kadar sona ermesi de hayatın doğal akışına uygundur. O insan size uygun olmayabilir, aynı şekilde siz de onun için uygun değilsiniz. Bu durumda ilişkinin devam etmesi mi yoksa sonlanması mı sizin için daha iyi olur? Bir ilişki artık size zarar vermeye başladıysa en doğru seçenek yolları ayırmak olacaktır.

Yolları ayırdıktan sonra elbette iki taraf da ilişkideki sevgileri ve emekleri nispetinde üzülecektir. Doğrusu, bu üzüntüyü tamamen engellemek mümkün değil. Ancak bu üzüntünün hayatınızın kalitesini düşürmesine izin vermemelisiniz. Ayrılık acısı ne kadar doğal olursa olsun dengenizi bozacak seviyeye asla ulaşmamalı. Böyle bir tehlike hissettiğinizde duygusal olarak gerekli önlemleri almalı, bir an önce toparlanmalı ve hayatınızın normal akışına dönmelisiniz.

Bu dönüşte size yardımcı olmak için uzmanların yardımına ihtiyaç duyabilirsiniz. Susan J. Elliot tarafından kaleme alınan ve Tara Kitap tarafından Türkçeye kazandırılan Ayrılığı Atlatmak biten ilişkinizin acısını bir an önce atlatmak için yollar sunuyor. İngiliz yazar, biten ilişkinin “enkazını” bir an önce kaldırıp hayatınızın geri kalanına değer katmak için neler yapabileceğinizi aktarıyor.

Ayrılığı Atlatmak ve ilişkiler alanındaki diğer eşsiz eserlere göz atmak ve online sipariş oluşturmak için Tara Kitap resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Adres:
Şakir Kesebir Cad. Gaziumurpaşa Sk. Balmumcu Plaza II No: 32 Daire: 14 Balmumcu / Beşiktaş / İSTANBUL
Telefon:
+90 212 347 83 70

 
Fax:
+90 212 288 76 35

 

Tara Kitap

Biz; kitapları okumadan önce koklayan, ‘ille de kitap kokusu’ diyen; ilgimizi çeken her kitaba çocukça bir iştahla sahip olmak isteyen birkaç kitap arsızıyız.

Dünyanın farklı köşelerinden, büyük bir heyecanla seçtiğimiz kitapları dondurma gibi yalayıp yutuyor ve henüz Türkçeye çevrilmemiş olanları dilimize kazandırmak için çalışıyoruz.

Modern dünyanın dinamikleri hepimizi biraz köşeye sıkıştırdığı, bazen nefes alacak bir alan bile bırakmadığı için, kitap seçerken ‘içimizi ferahlatacak’, ‘kişisel gelişimimize katkıda bulunacak’ ve ‘gündelik hayatımıza dokunabilecek’ türde kitaplara yöneliyoruz.

    E-Posta Bültenimize Üye Olun