Kocam Başkasıyla Mesajlaşıyor: Şimdi Ne Yapacağım?

Kocam Başkasıyla Mesajlaşıyor: Şimdi Ne Yapacağım?

Bir evlilik ne zaman biter? Sevgi bitince mi? Aşk bitince mi? Artık güvenmeyince mi? Bir kere aldatan her zaman aldatır mı? Aşk her şeyi affeder mi? Sanırım bu sorulara bir nefeste kesin cevaplar vermek imkânsız, hatta belki gereksiz de. Çünkü her ilişki, kendi dinamiği içinde farklı bir “anlaşma” barındırıyor ve bütün ilişkiler aynı formülle çalışmıyor. Bu yüzden konu aldatmak/aldatılmak olunca bir rehbere, yapıcı bir çözüme her zamankinden çok ihtiyaç duyuyoruz. Terapist Andrew G. Marshall, Kocam Başkasıyla Mesajlaşıyor’da tam da bu ihtiyaca cevap veriyor.

Marshall, bu kitaptan önce Seni Seviyorum fakat Sana Aşık Değilim adında bir kitap yazdığını ve cinsiyet fark etmeksizin her ilişkide aşk bittiği için ayrılmak isteyen partnerini nasıl yeniden kendine aşık edebileceğini düşünenlere rehberlik etmeye çalıştığını söylüyor. Ancak sonradan fark etmiş ki kadınlar, etraflarında birçok kadın arkadaşları olduğu için ve toplumsal cinsiyet rolleri gereği ilişkileri konusunda fikir almaları çok daha kolay olduğundan bu konuda erkeklere göre daha şanslı konumdalar. Oysa erkekler, kız arkadaşları ya da eşleri artık kendilerine âşık olmadığını söylediklerinde adeta sudan çıkmış balığa dönüyor ve birbirlerine yol gösterme konusunda da başarısız oluyorlar. Bu nedenle Marshall’ın bir sonraki kitabı, My Wife Doesn’t Love Me Anymore (Karım Artık Beni Sevmiyor) olmuş.

Ünlü terapist, bu ikinci kitaptan sonra aldığı birçok okuyucu maili sayesinde aslında kadınların da bu konuda rehbere ihtiyaç duyduklarını, dahası bu ilk iki kitabı yazmasının üstünden geçen zamanla teknolojide yaşanan gelişmeler sonucu aldatma/aldatılmanın “kolaylaştığını” fark etmiş ve bu yeni dünyada kadınlara özel bir kitap daha yazmaya karar vermiş. İşte Kocam Başkasıyla Mesajlaşıyor böyle ortaya çıkmış.

Akıllı Telefon İcat Oldu, Mertlik Bozuldu!

Akıllı telefonlar hayatımızın bir parçası olduğundan beri sosyal medya, oyun siteleri, hatta iş bulma amaçlı siteler aracılığıyla yüzlerce insanla etkileşime girer olduk. Bu durum, “denizde bir sürü balık var” diyen İngiliz deyimindeki balık sayısını da, akıntıya kapılma olasılığımızı da artırdı şüphesiz. İlgi görmek, “görülmek”, “beğenilmek” artık sosyal medya jargonunun bir parçası ve ne kadar sevildiğiniz de “like”larınızla ölçülüyor.

Sadece evlilik değil, her türlü ikili ilişki bu durumdan etkilendi diyebiliriz. En basit tabiriyle “gözün dışarı kayması” artık o kadar olasılık dahilinde ki… Peki bu durumda sadık, sağlam, uzun soluklu ilişkiler kurmak imkânsız mı? Ya da şöyle diyelim: Kocanızın telefonunda tanımadığınız bir kadından gelen bir mesaj görmeniz, ilişkinizi bitirmek için yeterli mi?

Marshall, “Benim umut dolu bir mesajım var. İlişkinizin durumunu tersine döndürüp daha iyi ve daha güçlü bir evliliğe sahip olmanız mümkün” diyerek herhangi bir aldatma şüphesi içindeyseniz atmanız gereken adımları oldukça gerçekçi ve adil bir yöntemle sunuyor. Kendinize haksızlık etmeden, ama öfkeyle hareket ederek belki de kolayca halledilebilecek bir meselenin evliliğinizi bitirmesine de izin vermeden böyle bir krizi nasıl atlatabileceğinize dair bilgece öğütler veriyor.

Evli Değilim Ama…

Peki bu kitabı sadece evli kadınlar mı okumalı? Marshall bu konuda “bir özür”le kitabı açıyor. Kitabın başlığında “partner” yerine “koca” kelimesini kullanmasının nedeninin bu kitabın hedef kitlesinin kadınlar olduğunun anlaşılması olduğunu belirtirken bu kadınların ille de evli olmaları gerekmediğini, ilişki yaşayan her kadının bu kitaptan yararlanabileceğini söylüyor. Ayrıca “Kadınlar böyledir, erkekler şöyledir” gibi klişe genellemelerden hoşlanmasa da bazı durumlarda bazı genellemelerde doğruluk payı olabileceğini, bu yüzden “Ben böyle değilim” deyip yarıda bırakmadan önce sabırla kitabı bitirdiğinizde sizle alakasız olduğunu düşündüğünüz abartılı bir örneğin bile partnerinizle ilişkinize ışık tutabileceğini özellikle belirtiyor.

Tam da Sevgililer Günü yaklaşırken kendinizi ilişkinizle ilgili şüphelerin içinde bulduysanız acele kararlar vermeden önce bu kitabı bir okuyun derim. Kim bilir, belki saatler, günler, aylar sürecek terapi seanslarında bulamayacağınız cevapları bu kitapta bulabilir ve ilişkinizi daha önce olduğundan daha sağlam, daha güvenli bir hale getirerek yolunuza devam edebilirsiniz. 

Adres:
Şakir Kesebir Cad. Gaziumurpaşa Sk. Balmumcu Plaza II No: 32 Daire: 14 Balmumcu / Beşiktaş / İSTANBUL
Telefon:
+90 212 347 83 70

 
Fax:
+90 212 288 76 35

 

Tara Kitap

Biz; kitapları okumadan önce koklayan, ‘ille de kitap kokusu’ diyen; ilgimizi çeken her kitaba çocukça bir iştahla sahip olmak isteyen birkaç kitap arsızıyız.

Dünyanın farklı köşelerinden, büyük bir heyecanla seçtiğimiz kitapları dondurma gibi yalayıp yutuyor ve henüz Türkçeye çevrilmemiş olanları dilimize kazandırmak için çalışıyoruz.

Modern dünyanın dinamikleri hepimizi biraz köşeye sıkıştırdığı, bazen nefes alacak bir alan bile bırakmadığı için, kitap seçerken ‘içimizi ferahlatacak’, ‘kişisel gelişimimize katkıda bulunacak’ ve ‘gündelik hayatımıza dokunabilecek’ türde kitaplara yöneliyoruz.

    E-Posta Bültenimize Üye Olun