Yetersiz Bir Anne Misiniz?

Yetersiz Bir Anne Misiniz?

Annelik birçoğumuz için mucizevi bir roldür. Kimi zaman ayaklarının altına cennet serecek kadar onları severiz, çoğu zamansa en gizli duygularımızı bir tek onlarla paylaşırız. Evlatlar için anneler yeryüzündeki melekler gibi olabilir. Ancak bir de işin “anne tarafı” var!

Kadınlar için annelik nedir? Bir çocuğu dünyaya getirdikten sonra kadının tüm hayatı geri dönülmez bir şekilde dönüşecektir. Anne olduktan sonra da bu dönüşüm tüm hızıyla devam eder. Birçok anne çocuklarının ve eşinin yaklaşımı sebebiyle kendini yetersiz hissedebilir.

Annelik söz konusu olduğunda evrensel düzeyde kabul edilen bazı “annelik konuları” vardır. Bunları tüm kadınlar bilinçli olarak veya bilinçaltında saklayarak bilir, uygulamaya çalışır. Bu konularda duyulan eksiklik kişiyi “yetersiz bir anne” gibi hissettirebilir. Ancak durum pek de öyle değil!

1) Koşulsuz Sevgi

Anneliğin iki kelimeyle tanımı yapılacak olsa bu kuşkusuz “koşulsuz sevgi” olacaktır. Ancak bu sevgi birçok sınavdan geçer. Doğdukları günden itibaren çocuklar sabrınızı test eder. Ne yaparlarsa yapsınlar anne olmak, çocuğunuzu koşulsuz olarak seveceğiniz anlamına gelir. Ya da en azından öyle kabul edilir.

Annelerinden sevgi ve ilgi alan çocukların, davranış kontrolü veya istismarla da olsa, koşullu olarak sevgi sunan birine aşık olma olasılığı daha düşüktür. Yani annenin sınırsız sevgisi, çocuğun ilerde kuracağı iletişimler için önemli bir referans noktası teşkil eder.

Kendinizi sevgi konusunda “yetersiz anne” olarak yaftalamadan önce bu konuyu hatırlamanızda fayda var.

Çocuğunuza sözel ve fiziksel yollarla onu kadar sevdiğinizi hatırlatabilirsiniz. Buraya kadar herhangi bir sıkıntı yok. Ancak koşulsuz sevgiyi cömertçe harcamak yerine kontrollü bir şekilde gösterdiğinizde hem kendiniz hem de çocuğunuz için daha doğru bir tavır almış olursunuz.

2) Sınırsız Güven

Bir kadın hamilelik sürecinden bebeğinin büyüme evresine kadar bebeği için güvenli bir ortam sunmakla sorumludur. Bu sorumluluk bir mecburiyetten ziyade içten gelen bir histen kaynaklanır. Bu sorumluluk anneyi çocuk için güven sembolü haline getirir. Bu durum, çocuk büyüdüğünde de devam edecektir.

Çocuğunuza güvenli ve emniyetli bir ortam sağlamak, çocuklarının zihinsel ve duygusal gelişimlerini artırmaya yardımcı olmasının yanı sıra, istismarı ve zarar görmesini önler. Çocuklara göz kulak olmanın yanı sıra riskleri ve stresi azaltarak çocuklar için güvenli ve sağlıklı bir ortam sağlamalısınız.

Ancak burada da dengeyi sağlamakta fayda var. Bu hem sizin yetersizlik psikolojisine girmemeniz hem de çocuğunuzu psikolojik gelişimi için önemli. Ona güvenli bir ortam sunmakla ona bir fanus oluşturmak arasındaki çizgiyi korumalısınız.

3) Disiplin

Anne olmak, çocuğunuza yaşamın önemli kurallarını ve rollerini öğretme görevini içerir. Hatta bu görev, anneliğin en temel yapı taşıdır diyebiliriz. İlk eğitim anneden başlar. Üstelik bu eğitim çocuğunuzum geri kalan hayatında da kritik bir öneme sahiptir.

Bu dönemde uygulayacağınız disiplinin derecesi anne – çocuk iletişimi de kökten etkileyecektir. Eğer disiplini abartırsanız bu baskıcı bir anne olmanız anlamına gelir. Bu durumun olumsuz etkilerini az çok tahmin edebilirsiniz.

Öte yandan, disiplini sağlayamamak sizi “yetersiz anne” hissine savurabilir. Çocuğunuza olumlu bir yönde söz geçiremediğiniz takdirde kendi annelik rolünüzü de sorgulamaya başlayacaksınız.

Tüm bu konularda daha rahat ve daha etkili bir tavıra sahip olmak mümkün! Başka bir deyişle, “kasmadan annelik” mümkün!

Daisy Waugh imzasıyla Tara Kitap’ın Türkçe’ye kazandırdığı Kasmadan Annelik (I Don’t Know Why She Bot-hers: Guilt Free Motherhood for Thoroughly), yetersiz bir anne gibi hisseden kadınlara “kasmadan anneliğin” ipuçlarını sunuyor. 

Kasmadan Annelik, arkanıza yaslanıp büyük bir keyifle okuyacağınız bir keşif kitabı. Bu kitabı okurken hem kendinize hem de çocuklarınızla ilişkilerinize doğru eşsiz bir yolculuğa çıkacaksınız.

Kasmadan Annelik kitabını Tara Kitap resmi web sitesinden hemen şimdi özel indirimlerle sipariş edebilirs

Adres:
Şakir Kesebir Cad. Gaziumurpaşa Sk. Balmumcu Plaza II No: 32 Daire: 14 Balmumcu / Beşiktaş / İSTANBUL
Telefon:
+90 212 347 83 70

 
Fax:
+90 212 288 76 35

 

Tara Kitap

Biz; kitapları okumadan önce koklayan, ‘ille de kitap kokusu’ diyen; ilgimizi çeken her kitaba çocukça bir iştahla sahip olmak isteyen birkaç kitap arsızıyız.

Dünyanın farklı köşelerinden, büyük bir heyecanla seçtiğimiz kitapları dondurma gibi yalayıp yutuyor ve henüz Türkçeye çevrilmemiş olanları dilimize kazandırmak için çalışıyoruz.

Modern dünyanın dinamikleri hepimizi biraz köşeye sıkıştırdığı, bazen nefes alacak bir alan bile bırakmadığı için, kitap seçerken ‘içimizi ferahlatacak’, ‘kişisel gelişimimize katkıda bulunacak’ ve ‘gündelik hayatımıza dokunabilecek’ türde kitaplara yöneliyoruz.

    E-Posta Bültenimize Üye Olun