Boşanma Sonrası Doğru Kişiyi Bulmak

₺ 36 ₺ 27

Yazar: Edward M. Tauber & Jim Smoke
Çevirmen:Faruk Ersan Üçok
ISBN: 978-605-65341-8-8
Sayfa Sayısı: 172
Dili: Türkçe
Yayınevi: Tara Kitap

 

Boşandınız… Peki, hayatınıza ‘tek başınıza’ devam etmeye hazır mısınız?

Boşanmanın etkilerinden arınmak için kendinize yeterince zaman verdiniz mi?

Yoksa yeniden evlenmek üzere arayışlara çoktan başladınız mı?

Bu arayışınızın sebebi ‘yalnız kalma korkusu’ olmasın?

Ya da eski eşten intikam alma hırsı? Mali sıkıntılar?

Aşk bağımlılığı? ‘Yaşım geçiyor’ paniği? Çevre baskısı?

Yeniden evlenenlerin büyük bir kısmının, buna hazır olmadıkları bir dönemde, yanlış kişilerle evlendiklerini biliyor musunuz?

Bu kitap, sağlıklı bir evliliğin önüne geçen 13 yanlış nedeni görmenizi sağlayacak ve bu hatalardan kaçınarak ‘doğru kişi’yi bulmanız ve onunla ‘doğru nedenler’le evlenmeniz için size rehberlik edecek.

Çünkü biz evliliğe inanıyoruz!

GİRİŞ 

Boşandınız, kabul. Peki hayatınıza devam etmeye hazır mısınız? Yeniden birileriyle çıkmaya başlamaya? Sizin için doğru kişiyi bulmak için zaman ayırmaya? Peki ya evlilik düşüncesi size biraz daha yakın gelmeye başladı mı? Bazılarımız boşandıktan sonra tekrar denemeye cesaret edemez ve tek başına aldığı kararlara güvenebilecek durumda değildir. Diğerleri ise bunun aksine birini bulmayı bir yarışa çevirerek, karşılarına çıkan ilk eli yüzü düzgün adayla flört etmeye başlar. Karşı cinsten köşe bucak kaçma veya yeniden evlenmeye ant içmiş olma ya da bu iki uç nokta arasında makul bir yerlerde oyalanma durumundayken bile bil- meniz gereken bir şey var: Gerçekler. 

Önce iyi gerçeklerle başlayalım. Boşanan kişilerin yüzde 80’i yeniden evlenirken, bekâr kalan yüzde 20 için yalnız olmak bir zorunluluk değil, tercihtir. Bu etkileyici istatistik ışığında yeniden evlenmek üzere birini bulmanın deveye hendek atlatmak ya da samanlıkta iğne aramak kadar zor olmadığını iç rahatlığıyla söyleyebiliriz. Ancak tam bu anda iyi haberin en sevdiği yoldaşı kötü haber gelir ki; asıl zor olan ‘doğru kişiyi bulmak’tır. Maale- sef ikinci evliliklerin yüzde 40’tan fazlası boşanmayla sonuçlanır. Başarısız olan bu evlilikler boşanmayla sonuçlanan ilk evliliklere kıyasla daha kısa sürmektedir ve ‘başarılı’ sayılan evliliklerin bir bölümü yeniden boşanmaktan kaçınmak düşüncesinin kamçısı altında devam etmektedir. 

Bu noktada sizin de kolaylıkla görebileceğiniz gibi Boşanma Sonrası Doğru Kişiyi Bulmak adını verdiğimiz bu kitabı yazmamızın bir sebebi var. Birçok kişi boşandıktan sonra doğru kişiyi bulabiliyorken siz neden bunu başaramayasınız ki? Bu kitap ikinci evliliklerin başarısız olmasının altında yatan başlıca nedenleri belirler ve size ikinci evliliğinizin başarılı olması için yapabileceklerinizi fısıldar. 

Bu kitapta size sunacağımız değerli bilgileri, evlilik danışmanlığı ve boşanmayı önleme alanlarında otuz beş yılı aşkın mesleki tecrübemiz, kişisel deneyimlerimiz, boşananlar arasında gerçekleştirilen kapsamlı bir anketin sonuçları ve devlet istatistiklerini derleyerek oluşturduk. 

Ed’in Öyküsü 

Hayatımda ne var ne yok alt alta listelesek, büyük bölümünde başarılı olduğumu söyleyebilirim. Ivy League’de Profesör olmaya hak kazandım. Prestijli bir üniversitenin göz önünde bir profesörüydüm. Görkemli şirketlerde araştırma direktörü olarak sektörde parlak bir kariyer edindim. Danışmanlık hizmetlerinden bir dolu para kazandım ve kırk üç yaşında emekli olma şansını yakaladım. Annem ve babam beni hep sevdi. Büyüme çağındayken ailemin dertleriyle uğraşmak zorunda kalmadım. Genel anlamda bakıldığında, oldukça başarılı bir hayatım oldu. Başarılı olamadığım tek alan, ki bu alandaki başarısızlığım da görkemliydi maalesef, evlilik oldu. 

Evet, ben iyileşmeyi başarmış bir boşanma bağımlısıyım. Birçok kez evlilik yemini ettim. Son boşanmamdan sonra bir şeyleri yanlış yapıyor olabileceğimi düşünerek farklı bir şey denemeye karar verdim. Birinciden sonraki boşanmaların temel nedenlerini ve boşanan insanların mutlu evlilikler yapabilmesini sağlayan unsurları bilmek istiyordum. 

Hayatınızı birleştireceğiniz doğru kişiyi bulmak istiyorsanız, boşanmanın ortaya çıkardığı engelleri aşmanız ve geçmişteki deneyimlerinizden ders çıkarmanız gerektiğini keşfettim. Henüz hazır olmadan tekrar evlenmeniz durumunda yeni bir boşanma yaşama riskiniz önemli ölçüde artacaktır. Aslına bakarsanız yanlış kişiyle yanlış nedenlerle evlenmiş olacaksınız ve kaçınılmaz son yine hayal kırıklığı olacak. İkinci kez boşanıyor olmanız maalesef süreci daha kolay hale getirmez. Bu durumu kendi deneyimlerinden açık şekilde biliyorum. Sizi yaşadığım süreçlerin içine sürüklemek istemiyorum elbette. İstediğim şey, yeniden evlenmeye ne zaman hazır olduğunuzu ve ne zaman hazır olmadığınızı belirlemeye yönelik deneyimimi sizinle paylaşmak. Ayrıca doğru kişiyi bulmak için yapılması gerekenler hakkındaki fikirlerimi size aktarmayı hedefliyorum. 

Bu kitap bir veya birden fazla kez boşanan kişilere şunu taahhüt ediyor: Ben ve benim gibi birçok kişinin başından geçenleri okumak ve anlamak için birkaç saat ayırdığınızda, doğru kişiyi bulma şansınızı artıracak ve boşanmak üzere beklerken mahke- me koridorlarını arşınlama riskini azaltacaksınız. 

Bu kitapta oldukça iyimser ve faydalı bir mesaj verdiğimize inanıyorum. Bir kez, iki kez veya artık konuşmak bile istemediğiniz kadar çok kez boşanmış olsanız da, bu sayfalarda içtenlikle açığa vurulan hatalardan birçok ders çıkarabilirsiniz. Bunu nereden mi biliyorum? Biliyorum çünkü şu anda son derece mutlu bir evliliğe sahibim ve bir daha boşanmayacağıma eminim. Bu başarılı evliliğe önceki hatalarımı belirleyerek ve öğrendiklerime uygun hareket ederek kavuştum. Geçmişteki yolculuğumdan yanıma kalanlar beni bu kitabı yazmaya motive etti. İnanıyorum ki bu kitabı okuduğunuzda benim ve birçoklarının yaptığı hataları yapmayacaksınız. 

Hayatımda en fazla övündüğüm şey olmadığını rahatlıkla itiraf edebileceğim evlilik geçmişime baktığımda birbirini tekrar eden şablonlar gördüm. Her boşanma kararından sonra aklım başımdan gidiyor ve yoksunluk duygusu ve umutsuzlukla yanlış kararlar alıyordum. Birilerinin sorunlarımı benim yerime çö- züme kavuşturmasını ve yalnızlığımı dindirmesini istiyordum. İyileşmek ve kendi başına ayakta durabilmek için gerekli zamanı asla kendime tanımadım. Belki de bu evliliklerin başarısız olma nedeni, yeniden evlenmeye hazır olmamam ve yanlış kişiyle yanlış nedenlerle evlenmemdi. Bu karmaşık düşünce yapısı içinde savrulup duran tek kişinin ben olup olmadığımı merak ediyordum. Konuştuğum kişilerin büyük bölümüyle iki noktada hemfikir olduk: Evlenmeleri gereken zamandan önce ve yanlış neden- lerle evleniyorlardı ve sonuçlar her zaman acı verici oluyordu. 

Bugün evlilik ve boşanma konusunda engin bir bilgiye sahibim. Yıllar boyunca boşanan kişilere danışmanlık yaptım ve davranışlarını inceledim. Bu kitabın yazılmasında bana yardımcı olan Jim Smoke’la birlikte California’da bilinirliği oldukça yük- sek olan bir ‘boşanmanın etkilerinden kurtulma’ programı yürüttük. Bu programda birçok boşanmış insanla fikir alışverişinde bulunma olanağına sahip olduk. Yüzden fazla boşanmış insanla irtibat halindeydim. Bu konuda oluşturduğum istatistikleri daha geniş bir tabana yaymak adına profesyonel bir araştırma şirketiyle anlaştım ve ülke çapında beş yüz boşanmış ve birden fazla kez boşanmış kişinin katıldığı bir araştırma gerçekleştirdik. İnsanlara şunları sordum: Yeniden evlenme kararı almanı sağlayan sebep- ler nelerdi? Hangi koşullar altında yeniden evlendin? Yeniden evlenme ve boşanma öykünü bizimle paylaşır mısın? 

Bu bilgileri kullanarak yeniden evlenen kişilerin neden boşandığını açıklığa kavuşturabildim: Yeniden evlenenlerin büyük bölümü buna hazır olmadıkları bir dönemde, yanlış nedenlerle ve yanlış kişiyle evleniyorlar. 

Görüştüğüm birçok insanın −hayret verici ve elbette memnun edici şekilde− başlarından geçen olayları anlatmaya hevesli olması sayesinde birçok ilgi çekici hikâye duydum. Bu hikâyelerin büyük bölümünü ve hikâyeler üzerine yorumları şu anda elinizde tutmaktasınız. Bu kişilerin görüşlerinin size büyük faydalar sağ- layacağına inanıyorum. Görüşme şansına sahip olduğum insan- lar bir açıdan bana çok benziyordu; evliliklerinin neden başarısız olduğunu anlatmaya can atıyorlardı, tıpkı benim gibi. Her  insan boşandığında, ilk kez veya birden fazla boşanmış olmasından bağımsız olarak üzgün, kızgın ve hatta küskün olur. Karşı tara-fı suçlar ve gerçekte neler olduğunu kabullenmekte zorluk çeker. Üzerinden zaman geçip yoğun duygu bulutları dağıldığında kişi neyin yanlış gittiğine, bu yanlışlarla dolu sürece katkısına ve yeniden evliliği sonlanmaya sürükleyen koşullara dair daha net bir görüşe sahip olur. Sonunda, geç olmakla beraber, gerçekleri duygulardan ayırabileceği bir noktaya ulaşır. Şimdi bana apaçık ortada duran uyarı işaretlerine rağmen gerçekleşen bir evlilikten bahsetmeye başlayan bir kişiye “Be adam, bu koşullar altında ne- den evlendin?” diye sormak istesem de sizin ve benim rahatlıkla tahmin edebileceğimiz cevapları alacağımı bildiğimden sormuyorum. İlişki dinamikleri içinde bocalarken, mantık açık bulduğu ilk pencereden kaçıp gider ve sadece görmek istediğinizi gören bir kişi oluverirsiniz. Belki de tam bu nedenle derin ilişki okyanusunda kaybolmadan önce konuya sert ve soğuk bir açıdan bakmanız hayrınıza olacaktır. Aksi takdirde kendinizi duygulara kaptırır ve karşılaşmak istemediğiniz gerçeklerle yüzleşirsiniz. 

Görüşmelerimde yanlış nedenlerle yeniden evlenme durumuyla o kadar fazla karşılaştım ki sonunda bu nedenleri yeniden evliliğin yanlış olduğunu belirleyen on üç ana başlık altında toplayabildim. Yeniden evlenmeye hazır olmadığınız halde yanlış nedenlerle bu süreci tekrar başlattığınızda başarısız olma olasılığınız kat be kat artar. Bu noktada mantıklı davranabilir ve yeni- den evlenmeye hazır olmamızın önünde duran engelleri belirleyebilirsek, bu yanlış nedenlerin tuzağına düşmez ve bu hataların tekrarlanmasını durdurabiliriz. 

Bana izin verirseniz boşanmayla sonlanan evlilik hatalarını önlemenize ve bir sonraki evliliğinizin başarılı olmasını sağlamak için yapabileceklerinizi bulmanıza yardımcı olabilirim. 

Add Your Tags:


Use spaces to separate tags. Use single quotes (') for phrases.
Sizin için Seçtiklerimiz
Yeni

Birtakım Fısıltılar

₺35 ₺ 27

Karşı Konulmaz Kadın Olun!

₺35 ₺ 27

Abbas

₺26 ₺ 20

İlişkilerin Kırılma Noktası

₺35 ₺ 27

Prensi Öptüm Kurbağa Oldu

₺25 ₺ 19

İlişkilerin Kırılma Noktası

₺35 ₺ 27

Ayşe'nin Kırmızı Ruju

₺26 ₺ 20

Erkeğin Pin Kodu

₺30 ₺ 23

Ayrılığı Atlatmak

₺36 ₺ 27

Aşk Yetmediğinde

₺40 ₺ 30

Acemi Çöpçatan

₺26 ₺ 20

Kocam

₺35 ₺ 26

Dolunay Kırmızısı

₺30 ₺ 23
Yeni

Bilge Ay Cesur Güneş

₺51 ₺ 38
Yeni

Birtakım Fısıltılar

₺35 ₺ 27
Yeni

Günebakanlar

₺38 ₺ 26
Yeni
Tükendi

Üçü Bir Yara'da

₺35 ₺ 27
Adres:
Şakir Kesebir Cad. Gaziumurpaşa Sk. Balmumcu Plaza II No: 32 Daire: 14 Balmumcu / Beşiktaş / İSTANBUL
Telefon:
+90 212 347 83 70

 
Fax:
+90 212 288 76 35

 

Tara Kitap

Biz; kitapları okumadan önce koklayan, ‘ille de kitap kokusu’ diyen; ilgimizi çeken her kitaba çocukça bir iştahla sahip olmak isteyen birkaç kitap arsızıyız.

Dünyanın farklı köşelerinden, büyük bir heyecanla seçtiğimiz kitapları dondurma gibi yalayıp yutuyor ve henüz Türkçeye çevrilmemiş olanları dilimize kazandırmak için çalışıyoruz.

Modern dünyanın dinamikleri hepimizi biraz köşeye sıkıştırdığı, bazen nefes alacak bir alan bile bırakmadığı için, kitap seçerken ‘içimizi ferahlatacak’, ‘kişisel gelişimimize katkıda bulunacak’ ve ‘gündelik hayatımıza dokunabilecek’ türde kitaplara yöneliyoruz.

    E-Posta Bültenimize Üye Olun