ÇEMBERİN DIŞI

ÇEMBERİN DIŞI

₺ 32

Yazar: Hilal Bebek
Çevirmen:
ISBN: 978-605-06558-3-4
Sayfa Sayısı: 232
Dili: Türkçe
Yayınevi: Tara Yayınevi ve Eğitim Hizmetleri Danışmanlık Ltd. Şti.

 

Değişim, gelişim ve bilginin değer olarak yüceltildiği böylesi bir çağda labirentin içinde “istediği yöne” giden fareler gibiyiz.

Din, gelenek, kültür, bilim, coğrafya, politika, aile, çevre… Hepsi düşünce ve seçimlerimizin etrafına görünmez çemberler çizmekte. Bilinçli kararlar aldığımızı zannediyoruz. Duvara çarptığımız için geri döndüğümüzün farkında değiliz.

Peki, bu oyundan çıkmak mümkün mü? Çizilmemiş yepyeni yollardan giderek düşünmek mümkün mü? Yazılmış algoritmaları alt edip kendi yazılımımızı yaratmak mümkün mü?

Gerçekten neyi istediğimizi, neye ihtiyacımız olduğunu, ne yapacağımızı, neyin doğru neyin yanlış olduğunu biz mi belirliyoruz?

Psikolog Hilal Bebek, bilmek, gelişmek, genişlemek ve büyüyebilmek için etrafımızı çeviren çemberler üzerine düşünmeye davet ediyor bizi. Merak ve soru işaretlerine tutunarak fark etmemiz gereken çemberleri sorgulatıyor.

Dar çemberlerimizden çıkabilmek, adını bir türlü koyamadığımız bunaltılara çare bulabilmek için ‘Çemberin Dışı’nı keşfetmeye ne dersiniz?

ÖNSÖZ

Değişim, gelişim ve bilginin değer olarak yüceltildiği böyle- si bir çağda labirentin içinde ‘istediği yöne’ giden fareler gibiyiz. Opsiyonlar başkaları tarafından belirlendiyse seçim yapsak ne yazar? Nehirlerimiz dilediği yöne aksa ne olur yatakları önce- den çizilmişse? Din, gelenek, kültür, bilim, coğrafya, politika, aile, çevre... Hepsi düşünce ve seçimlerimizin etrafına görün- mez çemberler çizmekte. Bilinçli kararlar aldığımızı zannedi- yoruz. Duvara çarptığımız için geri döndüğümüzün farkında değiliz. Kazandığımızda kaybettiğimizin farkında değiliz. Bu oyundan çıkmak mümkün mü? Çizilmemiş yepyeni yollardan giderek düşünmek mümkün mü? Yazılmış algoritmaları alt edip kendi yazılımımızı yaratmak mümkün mü?

Yapay zeka Dolores’in insan olabilmesi kadar mühim olan bir şey varsa o da insanın Doloresleşmemesi.* Gerçekten neyi istediğimizi, neye ihtiyacımız olduğunu, ne yapacağımızı, ne- yin doğru neyin yanlış olduğunu biz mi belirliyoruz? Yoksa özgürce seçtiğimizi zannettiğimizde olan biten şıkları çoktan belirlenmiş soruları cevaplamaktan mı ibaret? Kuzeye gideceği belirlenmiş bir trenin içinde güneye koşmanın bir faydası var mı? Yoksa trenden inmek mümkün mü?

Bazen iki mutsuzluk arasında seçim yapmamız gerekir. Konfor alanının içinde kalmanın bedelinden kaynaklanan mutsuzluk mu, yoksa gerçek bir gelişim sürecinin getireceği sancının mutsuzluğu mu? İnsan çoğu zaman yanlış mutsuzlu- ğu seçer. Faydalı mutsuzlukla faydasız mutsuzluğu takas ede- riz. Çoğu zaman yanlış mutsuzluğu seçtiğimiz için cehaletimiz artar. Yanlış mutsuzluğu seçtiğimiz için hasta oluruz. Yalnızca ve yalnızca doğru seçilmiş mutsuzluklar sahici bir mutluluk doğurabilir. Acısız mutluluk mu? Bu, insan olmanın tabiatına aykırıdır.

Bilmek, gelişmek, genişlemek ve büyümek istiyorsak etrafı- mızı çeviren çemberler üzerine düşünmek zorundayız. Kendi zihnimiz üzerine düşünmek ve kendi zihnimizin felsefesini yapmak zorundayız. Duygu, düşünce ve inançlarımızdan şüp- he etmek zorundayız. Yabancılarla karşılaşmak, ‘öteki’ler le di- yalog kurmak, ‘kötü’lerle buluşmak zorundayız. Çelişki ve çe- şitliliğe kapı aralamalı, alışılmamış türküleri dinlemeliyiz eğer çemberin dışına çıkmak istiyorsak...

Merak ve soru işaretlerine tutunarak keşfedilmesi gereken çok fazla çember var. Aksi takdirde dar çemberlerimizin için- de, adını bir türlü koyamadığımız bunaltılara çare bulamayız. Aksi takdirde Dolores’in aslında biz olduğunu anlamayız.

TEŞEKKÜR

Bu kitapta başta Cumhuriyet gazetesinin Pazar eki olmak üzere, Gazete Pencere, Psike-Art ve T24 gibi mecralarda farklı zaman dilimlerinde yayınlanmış denemeler bir araya geldi.

Öncelikle beni yazı dünyasının içine davet eden hocam Tayfun Atay’a teşekkür etmek isterim. “Yazmalısın” deyip kapıları aralamamış olsaydı belki de bu serüven başka türlü ilerleyecekti. Daha fazlası, sosyal antropolojinin ve sosyolojik düşünmenin zenginleştirici etkilerini düşünce dünyama dahil etmiş olmasıdır. Bu nedenle hocamın düşünce ve yazı haya- tımda önemli bir kırılma noktası olduğunu söyleyebilirim. Ay- rıca Psikeart ve Psikesinema’daki yazılarım için beni destekle- yen ve ekibinin bir parçası olduğum M. Emin Önder hocama da şükran borçluyum. Yine, çemberin dışına yöneltecek katkı ve sohbetleri için Sinan Canan hocamı anmazsam olmaz.

Başından beri yayıncılığı ve dostluğu ile desteğini, inancını hiç esirgemeyen Selcen Gür’e minnettarım. Önsözü yazmam kitabın kendisinden daha uzun sürdü. O yine de sabrını ve letafetini hiç kaybetmedi. Çok şanslıyım. Emeklerini esirge- meyen ekibin diğer tatlı üyesi Dilara Mete ve ayrıca önemli katkıları ile Ceren Üçok Cerit ve M. Gökay Cesur, son olarak hem enerji veren çılgınlığı hem de kendi kulvarındaki destek- leri nedeniyle Oya Ünal iyi ki varlardı.

Add Your Tags:


Use spaces to separate tags. Use single quotes (') for phrases.
Sizin için Seçtiklerimiz

Kaderinizin Rengi Karakterinizde Gizli

₺22 ₺ 16.5

Şimdi Değiş!

₺19 ₺ 14

Karşı Konulmaz Kadın Olun!

₺18 ₺ 13

ABBAS

₺20 ₺ 15

İlişkilerin Kırılma Noktası

₺18 ₺ 13

Prensi Öptüm Kurbağa Oldu

₺18 ₺ 13

İlişkilerin Kırılma Noktası

₺18 ₺ 13

Erkeğin Pin Kodu

₺21 ₺ 15

Ayşe'nin Kırmızı Ruju

₺25 ₺ 19

Erkeğin Pin Kodu

₺21 ₺ 15

Ayrılığı Atlatmak

₺20 ₺ 15
Tükendi
Değişim - Dönüşüm Kartlarım

Değişim - Dönüşüm Kartlarım

₺41 ₺ 30

Aslında Çok Kolay

₺22 ₺ 16.5

Aşk Yetmediğinde

₺23 ₺ 17

Kaçıncı Çocuksunuz

₺20 ₺ 15

Değişim ve Dönüşüm Günlüğüm

₺34 ₺ 26

Acemi Çöpçatan

₺19 ₺ 13

Çünkü Kadın

₺20 ₺ 15

Kocam

₺23 ₺ 17.5
Yeni
Dolunay Kırmızısı

Dolunay Kırmızısı

₺25 ₺ 18
Yeni
Koma 21

Koma 21

₺21 ₺ 19
Yeni
Tramola

Tramola

₺28 ₺ 21
Yeni
İçimdeki Kaktüs

İçimdeki Kaktüs

₺20 ₺ 15
Yeni
Kuruntucu

Kuruntucu

₺22 ₺ 16.5

Beşli Özel Kitap Seti

₺79 ₺ 59

(SWAT)² TAKIMI

₺29 ₺ 22

Prova

₺25 ₺ 18.5
Yeni
ŞAMAN

ŞAMAN

₺24 ₺ 18
Yeni
ÇEMBERİN DIŞI

ÇEMBERİN DIŞI

₺ 32
Adres:
Şakir Kesebir Cad. Gaziumurpaşa Sk. Balmumcu Plaza II No: 32 Daire: 14 Balmumcu / Beşiktaş / İSTANBUL
Telefon:
+90 212 347 83 70

 
Fax:
+90 212 288 76 35

 

Tara Kitap

Biz; kitapları okumadan önce koklayan, ‘ille de kitap kokusu’ diyen; ilgimizi çeken her kitaba çocukça bir iştahla sahip olmak isteyen birkaç kitap arsızıyız.

Dünyanın farklı köşelerinden, büyük bir heyecanla seçtiğimiz kitapları dondurma gibi yalayıp yutuyor ve henüz Türkçeye çevrilmemiş olanları dilimize kazandırmak için çalışıyoruz.

Modern dünyanın dinamikleri hepimizi biraz köşeye sıkıştırdığı, bazen nefes alacak bir alan bile bırakmadığı için, kitap seçerken ‘içimizi ferahlatacak’, ‘kişisel gelişimimize katkıda bulunacak’ ve ‘gündelik hayatımıza dokunabilecek’ türde kitaplara yöneliyoruz.

    E-Posta Bültenimize Üye Olun