Çocukların En Çok Sorduğu 50 Soru

Çocukların En Çok Sorduğu 50 Soru

₺ 18 ₺ 13

Yazar: Dr. Susan Bartell
Çevirmen:Ergin Kaptan
ISBN: 978-605-65341-0-2
Sayfa Sayısı: 192
Dili: Türkçe
Yayınevi: Tara Kitap

 

-Eve bir köpek alabilir miyiz? 

-Kredi kartı ile aldıklarımız bedava mı ? 

-İşini kaybedersen ne olur?

-Neden hep yorgun oluyorsun? 

-Bana cep telefonu alır mısın? 

-Neden kardeşimle daha çok vakit geçiriyorsun? 

-Dedem ölünce nereye gitti? 

-Bebekler annelerinin karnından nasıl çıkar? 

1 Mızmızlanma

Çocuğunuzun dil becerileri geliştikçe her tür soruyu sorma kabiliyeti de büyük ölçüde gelişir. Ancak aynı zamanda mızmızlanma eğilimi de artacaktır, ne şanslısınız! Onlu yaşların başlangıcı genellikle ‘mızmızlık’ yıllarının taçlandığı dönemdir, çünkü çocuğunuz sosyal hayatı gelişip karmaşıklaştıkça akranlarının da etkisiyle birtakım imtiyazlar ve daha önceleri varlığından bile haberdar olmadığı şeyler isteyerek size mızmızlanmaya başlayacaktır.

Bu dönemdeki bir çocuk size kızdığında da mızmızlanabilir. Ebeveynine bağırmanın sosyal açıdan kabul edilebilir olmadığının ve sizin böyle bir duruma muhtemelen (umarım) müsamaha göstermeyeceğinizin bilincindedir. Ne var ki çocuğunuz, kötü niyetle olmasa da, mızmızlanmasının sigortalarınızı attırdığının ve sizi öfkelendirdiğinin de (ve hatta daha beter hale sokacağının da) farkına bu yaşta varır.

Son olarak –bu belki de en önemli noktadır– çocuğunuz yeterince ısrarcı olursa mızmızlanmanın istediğini çoğunlukla elde etmesini sağladığını fark eder.

Mızmızlanma mekanizmasının nasıl çalıştığını biraz daha iyi anladığınıza göre şimdi en sık sorulan ‘mızmızlanma’ sorularının ne olduğuna bakmaya, bu soruların gerçek anlamlarını çözmeye ve verilecek en iyi yanıtları irdelemeye geçebiliriz. Bu bölümü okumayı bitirdiğinizde mızmızlanma konusunda uzman olacak ve bunu azaltmayı öğrenmiş olacaksınız. Söz veriyorum.

1: Akşam Yemekte Ne Var?

Giriş kısmında da belirttiğim üzere ebeveynlerin bana en çok ilettiği soru buydu. Ülkenin dört bir yanından bu sorunun değişik versiyonları iletildi. Beni en çok güldüren mesajsa her ikisi de 9 yaşında olan Alec ve Christian ile 4 yaşındaki Eugenie’nin annesi Tara’dan geldi. Tara ilettiği soruya ilaveten, “Bu soru canımı çok sıkıyor, çünkü daha cevabı duymadan yüzlerindeki hayal kırıklığı ifadesini görebiliyorum” diye yazmış. Yorumunu her okuyuşum- da kıkır kıkır gülmekten kendimi alamıyorum!

Peki çocuklar bu soruyu neden tekrar tekrar sorar ve bu kısır döngüyü kıracak şekilde en iyi yanıt verme stratejisi nedir?

Sorunun Altında Yatan Anlam

Çocuğunuz bu soruyu birkaç farklı nedenle soruyor olabilir. Elbette akla ilk gelen sırf merakından sorduğudur fakat bu, en düşük ihtimaldir.

Tara’nın çocukları gibi sizin çocuğunuz da yiyeceği yemekten ötürü hayal kırıklığına uğramayacağından emin olmak istiyor olabilir. Hayal kırıklığına uğrarsa o akşamki menüyü değiştirmek veya bir alternatif önermek için lobi yapacak kadar vakti olmasını ister. Muhtemelen alternatif bir yemek hazırlamanızı sağlamak için daha epeyce mızmızlanması gerektiğinin de farkına varır!

Şaka bir yana, çocuğunuz bu soruyu akşam yemeğinin sofrada hep birlikte mi yeneceğini, yoksa herkesin istediği zaman bir şeyler mi atıştıracağını anlamak için de soruyor olabilir. Yoğun gündemi olan pek çok evde akşam yemeği, ailenin bir araya geldiği tek zamandır ve burada amaç sadece yemek yemek değil, yoğun bir günün sonunda birlikte vakit geçirmektir. Çocuğunuz ailesiyle akşam yemeğinde yeterince bir araya gelemediğini düşünüyor, ancak bunu nasıl dile getireceğini bilmiyor olabilir. Bu durumda öylece geçiştirilecek bir akşam yemeğine daha kendini hazırlamak için önceden, “Akşam yemekte ne var?” diye soruyor olabilir.

Sorunun sorulmasının bir diğer nedeni, çocuğunuzun evdeki düzen (veya düzensizlik) düzeyini ölçmeye çalışması olabilir. Bazı ailelerde yemek; ev ödevi, çeşitli aktiviteler, koşuşturmaca ve banyo zamanı arasında iki arada bir derede hazırlanır ve yenir. Çok acıkmış bir çocuk için yemekte ne olduğunu ve yemeğin ne zaman yeneceğini bilmemek can sıkıcı olabilir. Çocuk bu nedenle soruyu her gün tekrar sorup konuyla ilgilenen yetişkinin yemek hazırlama işini öncelik listesinin en tepesine almasını sağlama girişiminde bulunabilir.

Yemek, özellikle de akşam yemeği konusu bu denli önem taşıyorsa bu yönde sorulacak bir soruya verilebilecek en iyi yanıt ne olabilir? Cevabı hemen aşağıda.

Verilebilecek En İyi Yanıt

Çocuğunuzun bu soruyu her gün sorma ihtiyacını bastırmanın kolay yollarından biri, ha anın her akşamı için ayrı bir menü hazırlamaktır. Çocuklar rutini sever, bu nedenle siz ve aileniz sıkılmadığınız sürece evde her ha a aynı menüyü hazırlayabilirsiniz. Böylece çocuğunuz yemekte kendisini neyin beklediğini bilecek ve sürprizle karşılaşmayacaktır. Menüyü evdeki herkesin görebilmesi için mutfakta uygun bir yere asabilirsiniz.

Bahsettiğim menüyü çocuğunuz veya çocuklarınızla birlikte hazırlamanızı tavsiye ederim. Hatta bu esnada sağlıklı yiyecekler yemenin ve her öğünde yeterince protein ve sebze tüketmenin öneminden de bahsedebilirsiniz.

Ha alık menüye hangi yemeklerin dahil edileceği konusunda çocuğunuzun da öneride bulunmasına izin verin ve önerilerini mümkün olduğunca dikkate alın.

Eğer gündemi çok yoğun, sık sık fast food yiyen bir aileyseniz ve yemek saatleriniz çoğu kez koşturmaca içinde geçiyorsa, tükettiğiniz fast food miktarını ya azaltın ya da nispeten daha sağlıklı, ailece yenebilecek fast food seçeneklerine yönelin.

Bunlara ek olarak, araştırmalar ailelerin düzenli bir şekilde birlikte yemek yemesi durumunda çocukların sigara ve içki içme, uyuşturucu kullanma oranının önemli ölçüde azaldığını göstermektedir. Çocuğunuza bundan böyle yemekleri ailece yemek istediğinizi birden söylemeniz ve buna hemen uymalarını istemeniz fayda sağlamayacağından, o daha ergenliğe girmeden aile alışkanlığı olarak birlikte yemek yemeye başlamanız gerekir.

Birçok ebeveyn bana çocuklarına yemek konusunda seçenek sunmalarının veya ne piştiyse onu yedirmenin uygun olup olmadığını sorar. Çocuğunuzun sevdiğini bildiğiniz bir yemek yaptıysanız (ve özellikle menüyü oluşturmanıza o da yardım etmişse), çocuğunuz ne kadar mızmızlık ederse etsin başka bir seçenek sunmamanız kabul edilebilir bir yaklaşımdır. Ancak yaptığınız yemeği çocuğunuzun sevmediğini biliyorsanız (veya iki çocuğunuz o yemeği seviyor, üçüncü çocuğunuz sevmiyorsa), yemeği sevmeyen çocuğunuza başka bir seçenek sunmanızı tavsiye ederim. Başka bir seçenek derken tamamen farklı bir yemekten bahsetmiyorum. Bir sandviç, yumurta veya bir kâse tahıl-meyve karışımı gayet iyi birer alternatif olabilir. Kimse yetişkinleri sevmedikleri yemekleri yemeye zorlamaz, bu nedenle çocukların da sevmedikleri şeyleri yemeye zorlanmaması gerektiğine inanıyorum.

Bunun tek istisnası, daha çeşitli yemeyi öğrenme konusunda yardıma ihtiyacı olan, çok yemek seçen bir çocuğunuzun olmasıdır. Bu durumda çocuğunuzun aynı yemekten sık sık, ancak az miktarda yemesi gerekir. Bu da sizin çok sabırlı olmanızı gerektirir fakat çabanıza kesinlikle değecektir.

Eğer çocuğunuzun bu soruyu evinizde kaos hâkim olduğu ve akşam yemeği vakti düzensiz olduğu için sorduğunu tespit etmişseniz, değişiklik yapma zamanı gelmiş demektir. Bu değişiklik sadece akşam yemeği bağlamında düşünülmemelidir, zira çocuğunuzun hayatının öngörülemez ve düzensiz olduğunu düşünmesi de sağlıklı bir durum değildir.

Sizin ve çocuğunuzun/çocuklarınızın gereğinden fazla aktiviteyle uğraşıyor olup olmadığınızı, çocuğunuzun bakımını yetkin bir şekilde yapıp yapamadığınızı ve hatta istediğiniz değişiklikleri yapabilmek için profesyonel yardıma ihtiyacınız olup olmadığını değerlendirerek işe başlayın. Önce akşam yemeğini her gün aynı saate planlayarak değişimi başlatın. Bazı yemekleri hafta sonundan pişirip dondurucuya atabilirsiniz, belki hazır doğranmış sebzeler gibi pişirmesi kolay yiyecekler satın almanız da gerekebilir. Akşam yemeği saati konusunda düzeni bir nebze sağlayınca başka bir konuya geçin. Farkına dahi varamadan evinizi daha iyi kontrol ettiğinizi ve çocuğunuzun bu soruyu artık eskisinin yarısı kadar bile sormadığını göreceksiniz.

2: Köpek alabilir miyiz?
(veya: Kedi alabilir miyiz? At alabilir miyiz?)

“Natalie (9 yaşında) ve Jackson (12 yaşında) bana ve babalarına bu soruyu ha ada en az üç kez soruyor” diyor anneleri Holly, teslimiyet duygusu içinde başını sallayarak. “Ona iyi bakmak için her şeyi yapacaklarına dair söz veriyorlar. En az beş kez isteklerini kabul etmenin kıyısından döndüm. Henüz boyun eğmiş değilim ama itiraf etmeliyim ki çok uzun süre dayanabileceğimi sanmıyorum!”

Dünyada bugüne dek çocukların onlara gözü gibi bakacaklarına dair iyi niyetli sözleri üzerine bir sürü evcil hayvan alınmıştır.

Bir çocuk ilgi gösterdiği, ebeveyni de çocuğun bakabileceği bir hayvanının olmasının ona iyi geleceğine ikna olduğu için eve alınan hayvanlar da vardır.

Peki bu ne kadar doğru? Gelin yakından bakalım.

Add Your Tags:


Use spaces to separate tags. Use single quotes (') for phrases.
Sizin için Seçtiklerimiz

Kaçıncı Çocuksunuz

₺20 ₺ 15

Çocukların En Çok Sorduğu 50 Soru

₺18 ₺ 13
Tükendi
Çocuğum Neler Yaşıyor?

Çocuğum Neler Yaşıyor?

₺14 ₺ 11

Neyi Nasıl Söylemeli

₺25 ₺ 18

Eyvah! Ergen Var!

₺14 ₺ 11

Kasmadan Annelik

₺24 ₺ 18
Yeni
Evde 99 Oyun

Evde 99 Oyun

₺ 28
Yeni
Tılsımlı Köpek Momo

Tılsımlı Köpek Momo

₺ 35
Adres:
Şakir Kesebir Cad. Gaziumurpaşa Sk. Balmumcu Plaza II No: 32 Daire: 14 Balmumcu / Beşiktaş / İSTANBUL
Telefon:
+90 212 347 83 70

 
Fax:
+90 212 288 76 35

 

Tara Kitap

Biz; kitapları okumadan önce koklayan, ‘ille de kitap kokusu’ diyen; ilgimizi çeken her kitaba çocukça bir iştahla sahip olmak isteyen birkaç kitap arsızıyız.

Dünyanın farklı köşelerinden, büyük bir heyecanla seçtiğimiz kitapları dondurma gibi yalayıp yutuyor ve henüz Türkçeye çevrilmemiş olanları dilimize kazandırmak için çalışıyoruz.

Modern dünyanın dinamikleri hepimizi biraz köşeye sıkıştırdığı, bazen nefes alacak bir alan bile bırakmadığı için, kitap seçerken ‘içimizi ferahlatacak’, ‘kişisel gelişimimize katkıda bulunacak’ ve ‘gündelik hayatımıza dokunabilecek’ türde kitaplara yöneliyoruz.

    E-Posta Bültenimize Üye Olun