Kaçıncı Çocuksunuz

Kaçıncı Çocuksunuz

₺ 20 ₺ 15

Yazar: Dr. Kevin Leman
Çevirmen:Cansu Peköz
ISBN: 978-605-65341-1-9
Sayfa Sayısı: 352
Dili: Türkçe
Yayınevi: Tara Kitap

 

Doğum sıranız size ne anlatıyor?

 

Kardeşlerinizin sizden niye bu kadar farklı olduğunu hiç düşündünüz mü? Sonuçta aynı ailede büyüdünüz ama her biriniz dünyaya farklı bakıyorsunuz. Bu nasıl mümkün olabilir?

 

Çocuklarınızdan biriyle didişip dururken, diğer çocuklarınızla aranızın neden süt liman olduğunu?

 

Arkadaşlarınızı neye göre seçtiğinizi? 'O' iş arkadaşınızla neden hiç anlaşamadığınızı? Evlenmek için neden belli bir insan tipine çekildiğinizi ve aslında size kimin uygun olacağını?

 

Tüm bu soruların cevabı tamamen doğum sıranızda saklı.

 

Tek çocuk musunuz? İlk? İkinci? Üçüncü? Nereye düşmüş olursanız olun, bu durum hayatınızı sayısız yönden etkilemiş durumda.

 

Doğum sırası teorileriyle sevdiğiniz kişilerin düşünce ve duygularını okuyabilmek ister misiniz?

 

Bu eğlenceli ve bilgilendirici kitap bunları nasıl yapabileceğinizi gösterecek.

 

Peki, ne bekliyorsunuz?

 

Belki de Habil Gerçekten Hak Etmişti

Kız veya erkek kardeşinizin sizden niye bu kadar farklı olduğunu hiç düşündünüz mü? Sonuçta aynı ailede büyüdünüz ancak oldukça farklı düşünüyor ve dünyaya epey farklı bakıyorsunuz. Aynı çocukluk deneyimlerini çoğunlukla tamamen farklı açılardan görüyor ve zıt tepkiler veriyorsunuz. Bu nasıl mümkün olabilir?

Çocuklarınızdan biriyle kafa kafaya gelip dururken, diğer çocuklarınızla aranızın neden süt liman olduğunu hiç düşündünüz mü? Yahut neden patronunuzla veya “o” iş arkadaşınızla bir türlü anlaşamadığınızı?

Kendinizi neden belirli bir biçimde – sanki programlanmışsınız gibi – davranmak zorunda hissettiğinizi merak eder misiniz? Arkadaşlarınızı neye göre seçtiğinizi? Evlenmek için neden belli bir insan tipine çekildiğinizi (ve aslında size kimin uygun olacağını)? Neden sürekli kendinizi iş yerinde çatışan iki tarafa arabuluculuk yaparken bulduğunuzu? Neden günbegün mücadele edip asla yeterince iyi olamadığınızı?

Tüm bu soruların cevabı tamamen doğum sıranızda saklı. Ailenizi bir ağaç olarak düşünün. Anne babanız (yahut tek ebeveynli bir ailedenseniz anneniz veya babanız) ağacın gövdesini oluşturuyor. Ailedeki çocuklarsa ağacın dalları. Tüm dalları aynı yönde büyüyen bir ağaç gördünüz mü hiç? Aynı şey çocuklar için de geçerli. Hayatta en geçerli öngörülerden biri şudur: Ailenin ilk çocuğu ne olursa olsun, ikinci çocuk farklı (ve çoğu zaman zıt) bir yönde gelişir.

Habil ve Kabil’in o kadim hikayesini düşünün – ilk doğan ve ikinci doğan erkek kardeşler, kardeş çekişmesine vahşi bir başlangıç yapmışlar. İki kardeş birbirinden ne kadar farklı olabilirse o kadar farklılarmış: Biri toprakla uğraşmayı seven bir çiftçiymiş, diğeriyse hayvansever bir bir çoban. İçlerinden birine “daha iyi” davranılınca aralarında kıskançlık doğduğunu söylemek hafif kalır. Hikayenin sonunun neye vardığını hepimiz biliyoruz... Bu yüzden kitap fikrini yayıncıma ilk sunuşumda adını Habil Gerçekten Hak Etmişti koymak istemiştim. Ancak editörler ve işin duayenleri (hepsi de ya ilk çocuk ya tek çocuktu bu arada) itiraz ettiler ve ailesinin son çocuğu olan bendeniz karşısında zafer kazandılar. Böylece, tada! Kitabımızın betimsel ve heyecan dolu başlığı Doğum Sıranız (Size) Ne Anlatıyor oldu.

Bir psikolog olarak otuz beş yılı aşkın süredir doğum sırası ve kişinin büyüme sürecinde dönüştüğü –ve bugün olduğu – insan haline gelmesindeki rolü üzerine çalışıyorum.

Birçok psikolog doğum sırasının sadece sıralı konumunuzla (sizin ve kardeşlerinizin doğduğu sıra) ilişkili olduğunu düşünür. Ancak iş bu kadar basit olsaydı, neden üzerine bir kitap yazılması gerekecekti ki? Öyle olsa en basit matematik işlemi yapabilen herkes için ilk çocuk, ortanca veya son çocuk arasından hangisi olduğunuzu bulmak epey kolay olurdu.

Gelelim buradaki pürüze: Ya ortanca çocuksanız ama daha ziyade ilk çocuk gibi davranıyorsanız? Yahut ilk çocuksanız ama ortanca gibi davranıyorsanız? Ya da aralarında on üç yaş olan yedi kardeşin dördüncüsüyseniz? Veya üç kız kardeş arasında tek erkek çocuksanız? Dört erkek arasında tek kız? Ya ilk çocuğun zihinsel veya fiziksel engeli varsa? Bu durumlarda doğum sıranız ne olur?

Kendinizi neden belirli bir biçimde –sanki programlanmışsınız gibi– davranmak zorunda hissettiğinizi merak eder misiniz?  

Bana danışan ailelerin hayatında ‘doğum sırası’nın oynadığı rolü otuz yıldan fazla süredir gözlemlemiş biri olarak, hakikatin çoğu uzmanın iddia ettiği kadar basit olmadığını söyleyebilirim. Bildiğim kadarıyla, (bu kitapta ne anlama geldiğini açıklayacağım) fonksiyonel konum dahil tüm değişkenleri hesaba katan tek psikolog benim.

Yani hayır, doğum sırası basit bir konu değil; ancak bu kitapta okuyacağınız bilgiler ışığında belirlenmesi kolay.
Bu sayede kendiniz ve sevdiklerinizin doğum sırasını belirledikten sonra hayat oyununda herkesin önüne geçeceksiniz. Doğum Sıranız (Size) Ne Anlatıyor’u okumayı bitirdiğinizde kendinizi, sevdiklerinizi, arkadaşlarınızı, iş arkadaşlarınız ve patronunuzu daha iyi anlayacak ve hayatın tüm alanlarındaki insan ilişkilerinizi çok daha kolay idare edebileceksiniz.

Ebeveynseniz size, ortanca ve son çocuklara en iyi nasıl ebeveynlik yapılacağının ve neden herkese ‘eşit’ davranmanın en iyi yöntem olmadığının sırlarını sunacağım.

Evliyseniz (ya da evlenmeyi planlıyorsanız) hangi doğum sırası kombinasyonlarının en sorunsuz ilerleyen evliliklere zemin hazırladığına (ve bunun nedenlerine), halihazırda evliyseniz – doğum sıranız ne olursa olsun – ilişkinizi zenginleştirmek için neler yapabileceğinize dair ipuçları vereceğim.

Çalışıyorsanız (tam zamanlı, yarı zamanlı, evden, uzaktan) veya gönüllülük, kamu hizmeti gibi çalışmalar yürütüyorsanız; bir yandan iş arkadaşlarıyla iyi geçinir ve onları teşvik ederken diğer yandan doğal doğum sıranızı yeteneklerinize göre nasıl kullanacağınızı öğreneceksiniz.

İlk çocuk veya tek çocuksanız, neden her şeyi yapmak (ve iyi yapmak) hırsınız olduğunu ve kendinizi çıldırtmadan veya tüketmeden önce bu konuda ne yapabileceğinizi öğreneceksiniz. 

Ortanca çocuksanız, neden kendinizi sürekli arabulucu rolünde buluverdiğinizi, neden ilk doğan kardeşinizden farklı bir yola girdiğinizi ve araya sıkışmaktan kendinizi nasıl kurtaracağınızı keşfedeceksiniz. Yüreğinizin derinliklerinde gizlendiğini bildiğiniz asi ruhu da bir nebze aydınlatabiliriz belki.

Benim gibi bir son çocuksanız, hayatınızda neden (eşim Sande ve ailenin neşeli bebeği için her şeyi nizami tutan asistanım Debbie gibi) birkaç ilk çocuğa ihtiyaç duyduğunuzu öğreneceksiniz. Ve neden bazen ailenin daha büyüklerine birazcık daha yumuşak davranmanız, biraz müsamaha göstermeniz ve mükemmel rol model olma konusunda hissettikleri baskıyı azaltmanız gerektiğini de bulacaksınız. Hımm, acaba Habil bu daha sakin, arkada duran tavrı takınsaydı ve büyük kardeş Kabil’in sinirine dokunmasaydı ne olurdu? Aklınızdan hiç Kabil’in bakış açısından, belki de Habil’in başına gelenleri hak etmiş olduğunu geçirmiş miydiniz?

Sevdiğiniz kişilerin düşünce ve duygularını okuyabilmek ister misiniz? Yaptıklarınızı neden yaptığınızı keşfetmek? Bu neşeli, eğlenceli, bilgilendirici kitap bunları nasıl yapabileceğinizi gös- terecek. Okuyucuların kaç kere “Dr. Leman, bu kitap hayatımı değiştirdi. Hatta hayata bakış açımı da.” dediğini sayamadım.

Peki o halde ne bekliyorsunuz? 

Add Your Tags:


Use spaces to separate tags. Use single quotes (') for phrases.
Sizin için Seçtiklerimiz

Kaçıncı Çocuksunuz

₺20 ₺ 15

Kaderinizin Rengi Karakterinizde Gizli

₺22 ₺ 16.5

Şimdi Değiş!

₺19 ₺ 14

Çocukların En Çok Sorduğu 50 Soru

₺18 ₺ 13
Tükendi
Çocuğum Neler Yaşıyor?

Çocuğum Neler Yaşıyor?

₺14 ₺ 11

Neyi Nasıl Söylemeli

₺25 ₺ 18

Eyvah! Ergen Var!

₺14 ₺ 11
Tükendi
Değişim - Dönüşüm Kartlarım

Değişim - Dönüşüm Kartlarım

₺41 ₺ 30
Tükendi
Aslında Çok Kolay

Aslında Çok Kolay

₺22 ₺ 16.5

Kasmadan Annelik

₺24 ₺ 18

Kaçıncı Çocuksunuz

₺20 ₺ 15

Değişim ve Dönüşüm Günlüğüm

₺34 ₺ 26

Acemi Çöpçatan

₺19 ₺ 13

Çünkü Kadın

₺20 ₺ 15
Yeni
Koma 21

Koma 21

₺21 ₺ 19
Yeni
Tramola

Tramola

₺28 ₺ 21
Yeni
Tükendi
İçimdeki Kaktüs

İçimdeki Kaktüs

₺20 ₺ 15
Yeni
Kuruntucu

Kuruntucu

₺22 ₺ 16.5

Beşli Özel Kitap Seti

₺79 ₺ 59

(SWAT)² TAKIMI

₺29 ₺ 22

Prova

₺25 ₺ 18.5
Yeni
ŞAMAN

ŞAMAN

₺24 ₺ 18
Yeni
ÇEMBERİN DIŞI

ÇEMBERİN DIŞI

₺ 32
Yeni
Evde 99 Oyun

Evde 99 Oyun

₺ 28
Yeni
Tılsımlı Köpek Momo

Tılsımlı Köpek Momo

₺ 35
Adres:
Şakir Kesebir Cad. Gaziumurpaşa Sk. Balmumcu Plaza II No: 32 Daire: 14 Balmumcu / Beşiktaş / İSTANBUL
Telefon:
+90 212 347 83 70

 
Fax:
+90 212 288 76 35

 

Tara Kitap

Biz; kitapları okumadan önce koklayan, ‘ille de kitap kokusu’ diyen; ilgimizi çeken her kitaba çocukça bir iştahla sahip olmak isteyen birkaç kitap arsızıyız.

Dünyanın farklı köşelerinden, büyük bir heyecanla seçtiğimiz kitapları dondurma gibi yalayıp yutuyor ve henüz Türkçeye çevrilmemiş olanları dilimize kazandırmak için çalışıyoruz.

Modern dünyanın dinamikleri hepimizi biraz köşeye sıkıştırdığı, bazen nefes alacak bir alan bile bırakmadığı için, kitap seçerken ‘içimizi ferahlatacak’, ‘kişisel gelişimimize katkıda bulunacak’ ve ‘gündelik hayatımıza dokunabilecek’ türde kitaplara yöneliyoruz.

    E-Posta Bültenimize Üye Olun