Kasmadan Annelik

Kasmadan Annelik

₺ 24 ₺ 18

Yazar: Daisy Waugh
Çevirmen:
ISBN: 978-605-83570-6-8
Sayfa Sayısı: 176
Dili: Türkçe
Yayınevi: Tara Kitap

 

Evdeki ergenlerimden en çok duyduğum cümleyi sorsalar bir saniye bile düşünmeden “Hiç kasamıycam şimdi!” diye cevap verebilirim. 3 yaşındaki kızım henüz (!) bu tabiri kullanmaya başlamadı ama eminim çok yakın bir zamanda ağabeylerinden –tıpkı rövaşata atmayı öğrendiği gibi– bunu da kopya edecektir.

“Oğlum dişlerini fırçala”, “Oğlum dedeni ara”, “Oğlum çantanı boşalt”, “Oğlum ödevlerini bitir”, “Oğlum marketten süt al” benzeri tüm taleplerimin cevabı: “Hiç kasamıycam şimdi!”

Elinizdeki kitabın orijinal adı: I Don’t Know Why She Bot-hers: Guilt Free Motherhood for Thoroughly. (Evet ben de sizin gibi bu ismi fazlasıyla uzun buldum) Kitabı okurken hem çok eğlendim hem de bazı yerlerinde Türkçeye çevirdiğimizde sorun yaşar mıyız diye düşünmeden de edemedim. Pekala, bir itirafta bulunacağım; kitabın bazı yerlerini sansürledim. (Bir yayıncı olarak bu ülkede kariyerimi devam ettirmek istiyorum çünkü) Fakat merak etmeyin, tüm edit aşamasında kitabın ana fikrine ve ruhuna sadık kaldım.

Kitabın yazarı Londra’da yaşayan üç çocuklu, kendi deyimiyle orta sınıf bir anne. O kadar samimi, o kadar çarpıcı ve dürüst bir anlatımı vardı ki yazarıyla arkadaş olmak istedim. Hani şöyle iki anne buluşup kahve içsek ve dertleşsek fena mı olurdu! Ama yanlış anlamayın, öyle her anneyle arkadaşlık etmeye çok meraklı değilim, ‘çok kasmayan’, ‘eğlenceli’ anneleri seviyorum ben.

‘Çok kasmayan’ demişken, kitabın Türkçesine isim koyma sürecimizde epey zorlandık. Hem kitabın orijinal ismi çok uzun olduğu için hem de iki kelimeyle derdimizi anlatmak istediğimiz için uzun bir süre başlık konusuna kafa yorduk. “Tek cümleyle ne diyor bu kitap bize?” diye düşündüm ve o anda bizim oğlanların meşhur ifadesi geldi aklıma: “Kasmayın” diyordu kitap özetle. “Ey anneler; henüz lohusayken çocuğumu hangi anaokuluna yollasam diye düşünmeye başlıyor, süt sağma makinelerinden çıkan sütlerinizi gram gram ölçüp dertleniyor, çocuğuma organik gıda yedireceğim diye kendinizi heder ediyor, çalıştığınız için kendinizi mütemadiyen suçlu hissediyor ve annelikle ilgili daha bir milyon şeyi dert edip anneliğin keyfini ve doğallığını kaçırıyorsunuz ya, yapmayın bunu” diyor kitap.

Annelik, santimle milimle ölçülecek, her ânında en mükemmel şekilde hareket edilecek, her sorunda suçluluğun dibine vurulacak bir kariyer değil. Annelik, hayatın olağan akışında geliştiğinde, arada afallayıp topalladığınız, meşakkatli ama müthiş keyifli, kendiniz gibi olduğunuz ve ‘çok kasmadığınızda’ tadını çıkarabileceğiniz doğal bir süreç.

Şimdi güzelce arkanıza yaslanın, rahat bir nefes alın, çayınızı, kahvenizi ya da sütünüzü artıran içeceğinizi yanınıza alın ve hem kitabın hem de anneliğin keyfini çıkarmaya bakın.

‘Çok kasmayın’.

Selcen Gür

(Kasmamayı öğrenme sürecinde bir anne)

→→ Yaşı ilerlemiş annelerin çocuklarının, genç annelerin çocukları ile karşılaştırıldığında, dil konusunda daha becerikli olduklarını, sosyal ve duygusal problemleri daha az yaşadıklarını göstermiştir.

→→ Yaşı ilerlemiş annelerin çocuklarında otizm riskinin daha yüksek olduğunu göstermiştir.

→→ Bebek doğduktan kısa bir süre sonra çalışma hayatına dönen annelerin çocuklarında geç gelişim ve sözel beceride zayıflık olduğunu göstermiştir.

→→ Çocuk gelişiminin erken aşamalarında aşırı müdahaleci veya korumacı davranan annelerin çocuklarının ilerleyen yaşlarında anksiyeteye bağlı problem geliştirme riskinin yüksek olduğunu göstermiştir.

→→ Yaşlarına uygun eğitim programları izleyen çocukların, bilgi hatırlamada ve programlarda gösterilen problemlerin benzerlerinin çözümünde kısa sürede ilerleme kaydettiklerini göstermiştir

→→ Televizyon izleyen çocuklarda prefrontal korteksin, beyinde kişisel kontrol, ahlâki değerlendirme ve dikkati etkileyen davranışları planlama, organize etme ve sıralamakla sorumlu olan bölgesinin gelişiminin olumsuz yönde etkilendiğini göstermiştir.

→→ Hayatının ilk altı ayında sadece anne sütüyle beslenen bebeklerin, kabuklu yemiş alerjisi gelişiminde daha büyük risk taşıdığını göstermiştir.

→→ Anne sütü ile beslenen çocukların kulak enfeksiyonu geçirme riskinin daha az olduğunu göstermiştir.

→→ ‘Ev kadınlarının’, çocuklarla oynayan, düzenli bir ilişkisi ve maaşı olan kadınlara göre obez olma ihtimalinin daha yüksek olduğunu göstermiştir.

→→ Çalışan annelerin, diğer kadınlara göre kalp hastalığına yakalanma riskinin daha yüksek olduğunu göstermiştir.

→→ Anne sütüyle beslenen çocukların, mama ile beslenen yaşıtlarına göre daha çok ağladığını, daha az gülümseyip kahkaha attığını, sakinleşmelerinin daha zor olduğunu ve uykuya dalmalarının daha güç olduğunu göstermiştir.

→→ Fast-food zincirlerinde satılan ürünlerin alkolden daha fazla bağımlılık yaptığını göstermiştir.

Add Your Tags:


Use spaces to separate tags. Use single quotes (') for phrases.
Sizin için Seçtiklerimiz

Kaçıncı Çocuksunuz

₺20 ₺ 15

Çocukların En Çok Sorduğu 50 Soru

₺18 ₺ 13
Tükendi
Çocuğum Neler Yaşıyor?

Çocuğum Neler Yaşıyor?

₺14 ₺ 11

Neyi Nasıl Söylemeli

₺25 ₺ 18

Eyvah! Ergen Var!

₺14 ₺ 11

Kasmadan Annelik

₺24 ₺ 18
Yeni
Evde 99 Oyun

Evde 99 Oyun

₺ 28
Yeni
Tılsımlı Köpek Momo

Tılsımlı Köpek Momo

₺ 35
Adres:
Şakir Kesebir Cad. Gaziumurpaşa Sk. Balmumcu Plaza II No: 32 Daire: 14 Balmumcu / Beşiktaş / İSTANBUL
Telefon:
+90 212 347 83 70

 
Fax:
+90 212 288 76 35

 

Tara Kitap

Biz; kitapları okumadan önce koklayan, ‘ille de kitap kokusu’ diyen; ilgimizi çeken her kitaba çocukça bir iştahla sahip olmak isteyen birkaç kitap arsızıyız.

Dünyanın farklı köşelerinden, büyük bir heyecanla seçtiğimiz kitapları dondurma gibi yalayıp yutuyor ve henüz Türkçeye çevrilmemiş olanları dilimize kazandırmak için çalışıyoruz.

Modern dünyanın dinamikleri hepimizi biraz köşeye sıkıştırdığı, bazen nefes alacak bir alan bile bırakmadığı için, kitap seçerken ‘içimizi ferahlatacak’, ‘kişisel gelişimimize katkıda bulunacak’ ve ‘gündelik hayatımıza dokunabilecek’ türde kitaplara yöneliyoruz.

    E-Posta Bültenimize Üye Olun