Neyi Nasıl Söylemeli

Neyi Nasıl Söylemeli

₺ 25 ₺ 18

Yazar: Betys Brown Braun
Çevirmen: Selma Öğünç
ISBN: 978-605-65740-4-7
Sayfa Sayısı: 270
Dili: Türkçe
Yayınevi: Tara Kitap

 

‘’Lütfen, sadece çocuğuma ne demem gerektiğini söyleyin bana!’’

Çocuk gelişimi uzmanı ve çok satan ‘çocuk eğitimi’ kitaplarının yazarı Betsy Brown Braun, meslek hayatı boyunca kendisine danışan ebeveynlerin yinelediği bu ricadan yola çıkarak yazıyor bu kitabı.

Çocukların vıdı vıdıları ve öfke krizleri karşılığında paniğe kapılan ebeveynler ‘zor’ durumlarla baş edebilmenin ipuçlarını bu kitapta bulacaklar.

İşte ebeveynlik yolculuğunuzda başucu kitabınız olacak ‘Neyi Nasıl Söylemeli’nin başlıklarından bazıları:

Çocuklarla İletişimin 4 Yolu

Kardeşler Arası Rekabet ve Kavgalar

Yemek Seçen Çocuklar ve Abur Cubur Alışkanlığı

Burun Karıştırma, Geğirme ve Osuruklarla Başa Çıkmak

İlk Cinsel Bilgiler

Ciddi Hastalıklar Hakkında Konuşmak

Ölümü Öğrenmek

Boşanmayı Anlatmak

Doğal Afetler, Terörizm ve Savaş Hakkındaki Sorulara Yanıt Vermek

ÖNSÖZ 

“Lütfen, sadece ne diyeceğimi söyle bana.” 

Artık otuz yedi yılı geçti, bu ricayı ebeveynlerden sayısız kez duydum. Ebeveyn gruplarında, bireysel görüşmelerde, umutsuz bir telefona çağrısında temel istek budur. Ebeveynler – “Görmüyor musun çaresizim, bana hemen yardım et” paniği ile gerçek, uygulanabilir ve doğrudan bir şeyler duymak istiyorlar. Ancak işler öyle yürümüyor. 

Çocuklar ancak gözlerinizde bir pırıltı iken, ebeveynlik düşleriniz sarılmalardan, öpücüklerden, atılan ilk adımdan, iki tekerlekli bisiklet sürmeyi öğrenmekten, mutfak masasının etrafındaki aile sohbetlerinden ibarettir. Gerçek hayat ise bunları ve daha fazlasını size getirir; çocuk büyütmek ne inanılmaz bir yolculuktur! Daha ne olduğunu anlamadan çocuğunuzun büyüme yıllarına dönüp bakarsınız ve zamanın nasıl geçip gittiğini merak edersiniz. Ancak o sürecin tam ortasında iseniz ve çocuklarınız özellikle iki-altı yaş aralığında ise (kitabın konusu bu yaştaki çocuklar), bu tümüyle farklı bir hikayedir. 

Kocam ve ben üçüzlerimizi büyütürken (iki oğlan, bir kız, ama artık yetişkinler) yardıma ihtiyacım oldu. Evet, ben bir öğretmendim, anaokulu yöneticisiydim, çocuk yetiştirme uzmanıydım ve bu işin nasıl yapılacağını bildiğimi sanıyordum. Ancak kuramla- rı bilmek gerçekten kendi çocuklarınızı yetiştirmekten, sabahın üçünde hâlâ eve gelmemiş çocuğunuzu beklemekten çok farklı. 

Ebeveynlik bir yolculuktur; büyüleyici, heyecanlı, müthiş zorlayıcı ve tatmin edici bir yolculuk. Hayatınızı zenginleştiren, sizi daha iyi biri haline getiren; ama gerçekten zor bir deneyimdir. 

Sorularıma yanıt verebilecek, yolumu bulmama yardım edecek birilerine ihtiyaç duydum. Bana ne diyeceğimi ve ne yapacağımı söyleyecek birilerini ben de aradım. 

Ebeveyn olmak, özellikle başlangıçta fiziksel olarak tüketir; ilk on sekiz yıl psikolojik olarak da çok çaba gerektirir. Bebeğiniz ayak başparmağına asılmış küçük bir talimatlar kitapçığı ile gelmiyor. Ayak uydurmak (veya bir adım önde olmak) ve nasıl karşılık vereceğinizi bilmek, en hafif deyişle ürkütücü. Çocuklarımızı ne kadar çok seviyor olsa da eşim, pazartesi sabahları çok mutlu olurdu, çünkü işi üçüzlere bakmaktan çok daha az karmaşıktı (ve daha az yorucuydu!). 

Ebeveynlik bir yolculuktur; büyüleyici, heyecanlı, müthiş zorlayıcı ve tatmin edici bir yolculuk. Hayatınızı zenginleştiren, sizi daha iyi biri haline getiren; ama gerçekten zor bir deneyimdir. Ancak bir çocuğu sağlıklı, kendine yeten, mutlu bir yetişkin olmak üzere yetiştirmenin en emin yolu, kendi evinizi bir düzene sokmaktan geçer. Duygusal olarak sağlıklı ve “birlikte” olan yetişkinler çocuklarına, aynı özelliklerle yetişmeleri için yol gösterirler. Kendi ihtiyaçlarınız karşılanmadıkça çocuğunuzun ihtiyaç duyacağı ebeveyn olamazsınız. Bu nedenle kendinize özen göstermelisiniz. Yürümek, sevdiğiniz sporu yapmak, arkadaşlarınızla yemeğe çıkmak, kitap okumak, bir uzmandan duygusal destek almak için zaman ayırın ve ne gerekiyorsa yapın! Bunları yaptığınız için çocuklarınız daha iyi durumda olacaklardır. 

Çocuğunun normal olmadığı kaygısını benimle paylaşan epeyce ebeveyn tanıyorum. Özel sorunları olan, Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu, Asperger Sendromu veya Duyusal Bütünleşme Bozukluğu teşhisi konan çocuklar var. (Duyusal Bütünleme ile ilgili açıklamayı 1. Bölümde kutu içindeki yazıda bulabilirsiniz.) Böyle teşhisler, sizin ebeveynliğinizin niteliğini yansıtmaz. Tersine bu sorunlar, çocuğun ayrılmaz parçasıdır ve bu sorunlarla ilgilenilmesi gerekir. Ancak çocukların büyük çoğunluğu normal kabul edilir. Hatta cüret edip şunu da söyleyebilirim, normal o kadar çok değişkenlik gösteren bir temadır ki, normal diyebileceğimiz bir şey yoktur. Çocuk gelişim uzmanları çoğu çocuğun tipik gelişimine ve davranışlarına bakarak değerlendirme yaparlar. Sadece bir ya da iki çocuk görmüş (onlar da zaten sizin çocuklarınız!) ebeveynler olarak çoğu çocuğun nasıl olduğunu nereden bilebilir siniz? Arkadaşlarınızın anlattığı hikayeler, çocuklarıyla yaşadıkları zorluklardan ve sorunlardan pek az söz eder. Kendi kirli çarşaflarını ortaya seren ebeveyn pek göremezsiniz. Gerçekte normal olan, şaşırtıcı durumları ve davranışları tümüyle içerir. Bu kitapta sızlanma veya karşılık verme gibi sorunlardan çocuklarınızın ölüm hakkında veya bebeklerin nerden geldiğiyle ilgili sorularına kadar, pek çok konuyla nasıl başa çıkacağınızı ele alacağız. 

Bu kitabın hiçbir yerinde kolay sözcüğüne rastlayamazsınız. Ebeveynliğin en kolay bölümü çocuğunuzu sevmektir, bunu nasıl yapacağınızı öğrenmek için de bir kitaba ihtiyacınız yoktur. Aslında ebeveynlik yolundaki engellere çarptığınızda sizi besleyen, bu sevgidir. 

Bu kitap ve çocuk gelişim uzmanı olarak kendi deneyimim, engellerle başa çıkmakla ilgilidir. Bu engeller bazen çocuğun davranışı, bazen de ciddi bir olay veya sorunla bağlantılıdır. Aileden birinin ciddi bir hastalığa yakalanması gibi zorlu konular hakkında konuşmak gerçekten asla kolay değildir. Aslında durum sizin için daha da zordur, çünkü siz neyin tehlikede olduğunu biliyorsunuz. Çocuğunuz için durum farklıdır. Onun için her şey öğrenmesi ve anlaması gereken bir deneyimdir. 

Çocuk yetiştirme konusunda gezegenimizde yepyeni bir yöntem bulunmadı. Çocuklar hâlâ bakılmalı, beslenmeli ve hayat hakkında eğitilmeli. Duygusal olarak tutarlı ve güvenli bir ortama ihtiyaçları var; bu da sabır ve kabul ile oluşur. Sınırlara, engellere, rehberliğe ve derslere ihtiyaçları var. Ve çocuğunuzun size ihtiyacı var, en çok size; sevgi dolu ve bölünmemiş ilginize. Köklere ve kanatlara ihtiyacı var. 

Çocuğunuza ihtiyaç duyduğu her şeyi vermek en hafif anlatımıyla insanı tüketir. Aslında bu mümkün bile değildir – ve inanın bu iyi bir şeydir! Bir çocuğun öğrenmesi gereken en önemli iki dersten biri bu noktada başlar. Her çocuk doyumu ertelemeyi öğrenmelidir. Hayatının ilk iki yılında çocuk evrenin mer- kezidir ve bütün ihtiyaçları neredeyse anında karşılanmaktadır. Ancak doğum günü pastasının üzerindeki iki mumun üflendiği o gün gelir. Çocuk için diğer herkesle birlikte sıraya girme zamanı gelmiştir. Sabırlı olmayı öğrenmek, en zor derslerden biridir. Pek çok ağlama, sızlanma ile birlikte gelir ve ikinci dersin, yani hayal kırıklığı ile başa çıkmayı öğrenmenin yoldaşıdır. ÖThe krizlerinin ana maddesidir. Gerçekten ebeveyn katilidir. Hiç kimse çocuğunu o kadar üzgün ve delirmiş görmek istemez; hele çığlıklarını dinlemek konusunda söyleyecek hiç sözüm yok. Çocuğunuzun bu çok önemli dersleri öğrenmesi sadece onun yaşına ve gelişimine değil, aynı zamanda size de bağlıdır, sevgili ebeveyn. 

Çocuklarım küçükken ebeveynlik konusunda rehberliğine ihtiyaç duyduğum kişi olmak için mesleki alanda çabalıyordum. Çocuk yetiştirmenin aslında ebeveynleri yetiştirmek olduğu konusunda da hiçbir kuşkum yok. Çocuğunun uyku sorunu yüzünden bana gelen bir ebeveyni hatırlıyorum. Bebek on aylık olduğu halde gece boyunca uyumuyordu. Onu dinledim, halinden anladım. Her yolu denemişti… ama çocuğun karşı koymasıyla baş edemiyordu. Büyük sorunlar ve zorluklar değildi söz konusu olan. Ona “Sen hazır olduğunda çocuğun da gece boyunca deliksiz uyuyacak”dedim.

Ebeveynlik hakkında yeni olan şey, artık hayatımızda daha yaygın karşımıza çıkan terörizm, boşanma gibi konuların da sorunlar listesine eklenmesidir. Ayrıca çocuklarımıza karşılık verme yöntemlerimiz de değişti. Bizim ebeveynlerimiz bizi “yeterince yalnız bırakmak” veya sorularımızı halının altına süpürmek gibi yöntemlerle idare etmiş olsalar da, biz çocuklarımızla konuşmanın ne kadar önemli olduğunu artık biliyoruz. 

Normal çocuğunuz öğrenmek ve büyümek için ağır ve zahmetli pek çok deneyim yaşayacak ve tepkileri size acı verecek. Kitap bu noktada devreye giriyor. Bu sayfalarda çocuğunuzun gelişimiyle ilgili bilgilerin yanı sıra, pek çok durumla başa çıkmanıza yardımcı olacak ipuçları ve diyaloglar bulacaksınız. Yemek, ciddi hastalıklar, boşanma, terörizm vb. hakkında çocuklarınızla nasıl konuşabileceğinizi göreceksiniz. Her bölüm küçük çocukla- rı olan ebeveynleri çok ilgilendiren belirli bir başlığa ayrılmıştır. Çocuğunuzun gelişmesine ve ihtiyaçlarına bağlı olarak gerekli olan bölümü veya kitabın tümünü kullanabilirsiniz. İster kitabı başından sonuna kadar okuyun, ister belirli bir bölümü seçin, her durumda öncelikle ilk bölümü okumanızı öneririm. İlk bölüm iletişim hakkındadır ve bütün kitabın temelini oluşturur. 

Bu kitap iki-altı yaş arası çocukları olan ebeveynler için hazırlanmış olsa da, daha büyük veya daha küçük çocukları olan ebeveynler de kendilerine yardımcı olacak bilgiler bulacaktır. Buradaki bütün öneriler denenmiştir ve doğrudur; yıllardır birlikte çalıştığım yüzlerce ebeveyn tarafından sınanmıştır. Umarım onlara olduğu kadar size de yardımcı olurlar. Kitabı diğer başvuru kitaplarınızın yanında veya başucu sehpanızda tutun, ona defalarca göz atmanız gerekebilir. İhtiyacınız olduğunda işitmek istediğiniz ses olduğum için mutluyum. 

 

Add Your Tags:


Use spaces to separate tags. Use single quotes (') for phrases.
Sizin için Seçtiklerimiz

Kaçıncı Çocuksunuz

₺20 ₺ 15

Çocukların En Çok Sorduğu 50 Soru

₺18 ₺ 13
Tükendi
Çocuğum Neler Yaşıyor?

Çocuğum Neler Yaşıyor?

₺14 ₺ 11

Neyi Nasıl Söylemeli

₺25 ₺ 18

Eyvah! Ergen Var!

₺14 ₺ 11

Kasmadan Annelik

₺24 ₺ 18

Evde 99 Oyun

₺ 28

Tılsımlı Köpek Momo

₺ 35
Adres:
Şakir Kesebir Cad. Gaziumurpaşa Sk. Balmumcu Plaza II No: 32 Daire: 14 Balmumcu / Beşiktaş / İSTANBUL
Telefon:
+90 212 347 83 70

 
Fax:
+90 212 288 76 35

 

Tara Kitap

Biz; kitapları okumadan önce koklayan, ‘ille de kitap kokusu’ diyen; ilgimizi çeken her kitaba çocukça bir iştahla sahip olmak isteyen birkaç kitap arsızıyız.

Dünyanın farklı köşelerinden, büyük bir heyecanla seçtiğimiz kitapları dondurma gibi yalayıp yutuyor ve henüz Türkçeye çevrilmemiş olanları dilimize kazandırmak için çalışıyoruz.

Modern dünyanın dinamikleri hepimizi biraz köşeye sıkıştırdığı, bazen nefes alacak bir alan bile bırakmadığı için, kitap seçerken ‘içimizi ferahlatacak’, ‘kişisel gelişimimize katkıda bulunacak’ ve ‘gündelik hayatımıza dokunabilecek’ türde kitaplara yöneliyoruz.

    E-Posta Bültenimize Üye Olun