Prova

Prova

₺ 25 ₺ 18.5

Yazar: Ferhan Aydıngöz
Çevirmen:
ISBN: 978-605-81475-9-1
Sayfa Sayısı: 160
Dili: Türkçe
Yayınevi: Tara Kitap

 

Yazgınızı değiştirmek ister miydiniz? Nasıl öleceğinizi bilseydiniz, daha uzun bir yaşam uğruna neleri feda ederdiniz? Peki, en azımsadığınız kişiler aslında hayatınızdaki en önemli kişiler olacaksa?

Tüm bu soruların cevabına ayna tutan bir Avrupa asilzadesi ile tanışmaya hazır mısınız?

Görünürde kusursuz bir hayata sahip, albino silah üreticisi Roman Merovech, bir yanda şaşaa dolu hedonist bir yaşam sürerken öte yanda asla erişemeyeceği bir tatminin peşinden sürükleniyor. Silah ticareti, ırkçılık, uzayda girişilen sonsuz bir arayış, elinden sabun köpüğü gibi kayıp gidiveren bir aşk… Ve beklemediği anda bir yolculuğun sonuna tutulan ışığın verdiği korku. Nüfuzu ve serveti kendi sonunu değiştirebilecek mi?

***

Merovech, siz güzel müzikler eşliğinde bir sanat eserine sakince bakarken; adeta sizi elinizden tutup Avrupa’nın bilinmeyen bir köşesinden ıssız bir adaya uzanan beklenmedik bir yolculuğa çıkarıyor. Arayış, vicdan, yazgı ve tatmin üzerine sürükleyici bir maceraya hazır olun. Merovech’le birlikte sürüklenirken, tekinsiz bir merak hissi peşinizi bırakmayacak.

‘’-Daha özel bir haz var, daha üstün bir haz.

-Nedir?

-Birçoğuna göre karşılıksız bir kavramdır, hakikatte zamandan ve mekândan hatta insandan bile bağımsız ve tutarlıdır. Tanrı zar atmaz, azabından ise hakikatle bahseder. Şiddet baylar, şiddet.’’

*Bu kitabın satışlarının yazar gelirinin tamamı UNICEF’e bağışlanacaktır.

Çalan sirenler umurlarında değildi, içtikleri sigaralar içlerini yakmıştı zaten. Yanarak değil yakarak ölmeyi hesaplamışlardı sigaraya başladıkları gün... Sirenle birlikte koridordan gelen çığlıklar, rakibine koz vermemek için dondurulmuş mimiklerin on altı saat sonra azat edilerek, ellerindeki kartların bırakılmasına, masadaki sekiz yorgun gözün dört ifadesiz yüze yapışmasını sağladı.

Karşımda Vanderbilt oturuyordu. Vanderbilt egosu yüksek, samimiyeti alçak bir kumarbazdı. Toprak zengini, soylu ailesinin tüm servetini bu masalarda tüketme eğilimine sahip olduğu için aile üyeliğinden çıkarılmış fakat bu kumarhaneden her şeye rağmen çıkarılamamıştır. Ciddiyetsizliğin gizlediği kibir, her fırsatta kendini yeniden açığa çıkarma konusundaki yeteneği ile takdire değerdir. Vanderbilt, içkiyi ve kumarı iki eliyle sarmış, hayat yerine onlara sarılmıştı. Bu sebeple kazanma hırsı, sahip olduğu her şeyi kaybetmesine neden olmuştur. Tüm bu kaybettiklerinin sebebi olan şeyde saygınlığını yeniden kazanacağına inanıyor ve onları yine kumarda arıyordu... Sağımda oturan general gece boyunca anlattığı zaferlerinin aksine gecenin sonunda büyük bir hezimete uğradı. Zaten hiçbir komutan yenilgilerinden söz etmez. Tıpkı tarih gibi şimdiyi manipüle eden safsatalar. Solumda oturan kardinal, kırışmış yüzü ve yaşının çok üstünde bir yıpranmışlıkla kendi hakkında fikir verirken, her elde kazandığında ya da kaybettiğinde herhangi bir duygu iletmeyen çirkin çehresi ve iki yanında oturan ucuz fahişelerle kiliseyi oldukça iyi temsil ediyordu.

Buraya neden geldiklerini bilmiyorum.

Vanderbilt kazancı hayal ediyor olmalı. General ise zaferi. Kardinal ise cenneti...

Maksimum bahis her birinde bu saydıklarıma denk düşüyordu. On altı saat sonra bu manasız âlemde bulunmamı sorgulamaya başlamıştım ki Vanderbilt kadehindeki içkiyi boğazına yuvarladıktan sonra generale dönüp “Haz” dedi, “burada bu- lunmanızın sebebi bu...”

Söylediklerinin yorgunluktan geç algılanacağını düşünüp bir süre bekledikten sonra, “En son seviştiğinizde ne kadar süre haz aldınız?” dedi.

Bu sorunun hemen peşinden “En son lezzetli bir yemek yediğinizde ne kadar süre tat aldınız?” diye sordu.

Sanırım Vanderbilt içgüdüsel iki başyapıtın hayatımızla olan ilişkisinin bu odaya girdiğimiz andan itibaren kesilmiş olduğunu anlatmaya çalışıyordu.

Kardinal ve ben duyduklarımıza inanamıyorduk. General anlamsızca Vanderbilt’in bu yersiz sorularını cevaplandırmak için kendine şart koşmuş gibi “Bilmiyorum” dedi, “sanırım en güzel kadından saniyelik anlar var aklımda. Sözüm ona en lezzetli yemektense saniyelik tatlar.”

“Evet, fakat burada on altı saattir aralıksız hazzı yaşıyorsunuz ve en güzeli de ne biliyor musunuz General? Demek ki insanın, bu bedeni ve ruhu zapteden hazzı aralıksız yaşamasını sağlayacak tek şey kumardır, insanların çoğu bundan yoksun anlamsız bir yaşam sürerler. Zavallılar...”

Add Your Tags:


Use spaces to separate tags. Use single quotes (') for phrases.
Sizin için Seçtiklerimiz

Kaderinizin Rengi Karakterinizde Gizli

₺22 ₺ 16.5

Şimdi Değiş!

₺19 ₺ 14

Erkeğin Pin Kodu

₺21 ₺ 15
Tükendi
Değişim - Dönüşüm Kartlarım

Değişim - Dönüşüm Kartlarım

₺41 ₺ 30
Tükendi
Aslında Çok Kolay

Aslında Çok Kolay

₺22 ₺ 16.5

Kaçıncı Çocuksunuz

₺20 ₺ 15

Değişim ve Dönüşüm Günlüğüm

₺34 ₺ 26

Acemi Çöpçatan

₺19 ₺ 13

Çünkü Kadın

₺20 ₺ 15

Koma 21

₺21 ₺ 19

Tramola

₺28 ₺ 21
Tükendi
İçimdeki Kaktüs

İçimdeki Kaktüs

₺20 ₺ 15

Kuruntucu

₺22 ₺ 16.5

Beşli Özel Kitap Seti

₺79 ₺ 59

(SWAT)² TAKIMI

₺29 ₺ 22

Prova

₺25 ₺ 18.5

ŞAMAN

₺24 ₺ 18

ÇEMBERİN DIŞI

₺ 32
Yeni
GÜNEBAKANLAR

GÜNEBAKANLAR

₺ 29
Adres:
Şakir Kesebir Cad. Gaziumurpaşa Sk. Balmumcu Plaza II No: 32 Daire: 14 Balmumcu / Beşiktaş / İSTANBUL
Telefon:
+90 212 347 83 70

 
Fax:
+90 212 288 76 35

 

Tara Kitap

Biz; kitapları okumadan önce koklayan, ‘ille de kitap kokusu’ diyen; ilgimizi çeken her kitaba çocukça bir iştahla sahip olmak isteyen birkaç kitap arsızıyız.

Dünyanın farklı köşelerinden, büyük bir heyecanla seçtiğimiz kitapları dondurma gibi yalayıp yutuyor ve henüz Türkçeye çevrilmemiş olanları dilimize kazandırmak için çalışıyoruz.

Modern dünyanın dinamikleri hepimizi biraz köşeye sıkıştırdığı, bazen nefes alacak bir alan bile bırakmadığı için, kitap seçerken ‘içimizi ferahlatacak’, ‘kişisel gelişimimize katkıda bulunacak’ ve ‘gündelik hayatımıza dokunabilecek’ türde kitaplara yöneliyoruz.

    E-Posta Bültenimize Üye Olun