Şimdi Değiş!

Şimdi Değiş!

₺ 19 ₺ 14

Yazar: Elisha Goldstein
Çevirmen:Cihat Taşçıoğlu
ISBN: 978-605-65341-4-0
Sayfa Sayısı: 237
Dili: Türkçe
Yayınevi: Tara Kitap

 

Hayatınızda neleri değiştirmek isterdiniz?

Ayaklarınızın geri geri gittiği işinizden istifa edip, yeni bir başlangıç yapmak?

Sizi mutlu etmeyen ilişkinize son verip hayallerinizdeki gibi bir aşk yaşamak?

Kaybeden değil, bolluğu ve bereketi çeken biri olmak?

Antidepresanları çöpe atıp strese karşı doğal bir zırh geliştirmek?

Bütün bunları geçmişten gelen inançlarınız ve geleceğe yönelik kaygılarınız yüzünden yapamıyor olabilirsiniz. 

Bu kitap sizi 'şimdi'ye, içinde bulunduğumuz 'an'a getirerek zihninizin kilitli kapılarını açacak ve size hayatınızın senaryosunu yeniden yazma fırsatı verecek. 

Ve bütün bu değişim 'şimdi etkisi' ile yaşanacak! 

Çünkü 'şimdi'den başka zaman yoktur. 

“Şimdi’ye giden bir yol yoktur; Şimdi yolun kendisidir.” 

BAŞLARKEN

Yarının çiçekleri, bugünün tohumlarıdır. Atasözü Bu bölümdeki yaklaşımı, sağlıklı bir bahçe hazırlamak gibi düşünebilirsiniz. Bildiğiniz üzere toprak, elverişsiz koşullar altında sıkışma eğilimi gösterir. Sıkıştığındaysa suyun ve besleyici maddelerin yüzeyin altına geçmesi, sağlıklı köklerin gelişmesi zorlaşır. Dahası; sertleşen toprak, köklerin dayanıklılık kazanmasını da zorlaştırır ve onları has- talıklara karşı hassas hale getirir. Hepimizde çocukluğun ilk evrelerinde atılmış tohumlar vardır. Bu bir tür erken programlanmadır; tıpkı bahçe örneğindeki gibi, toprak bu tohumların etrafında sertleşir ve sağlıklı büyümenin önüne geçer. Sağlıklı bir bahçe (ve zihin) yaratmak için öncelikle sertleşmiş yüzeyi kırmak ve köklere nefes alma yolu açarak onu büyümeye hazırlamamız gerekir. Bu yapıldıktan sonra toprağı daha sağlıklı tutmak ve tekrar sıkışma olasılığını azaltmak için organik gübre, ahşap yongası, kırpılmış çim gibi maddeler eklenir. Herhangi bir programın, bir insanın hayatında değişim yaratabilmesi için, o kişinin kendini yeterince hazır hissetmesi gerekir. Okuyacağınız bölümü, kendiniz için neyin gerçekten önemli olduğunu, bu kitabın sizi nereye götürmesini istediğinizi anlamanıza yardım etmek ve kitabın bahsettiği kavramları, başlangıç yapabileceğiniz basit uygulamaları tanıtmak için yazdım. Gerçek şu ki, kendi hayatınızın bahçıvanı sizsiniz ve zengin bir toprak yaratırken güzel bir zihnin gelişmesi için hangi otların yolunması, hangilerinin beslenip geliştiril- mesi gerektiğini de kendiniz anlamaya başlayacaksınız.

GOLF TOPLARINDAKİ BİLGELİK

İnsanların, hayatlarının tamamını “yaşamaya başlamayı” bekleyerek geçirmesi çok da nadir rastlanan bir durum değildir. Eckhart TOLLE Bir profesör elinde boş bir kavanozla felsefe öğrencilerinin karşısına geçer ve öğrenciler yerlerine otururken kavanozu golf toplarıyla doldurmaya başlar. Toplar ağız seviyesine ulaşınca öğrencilere kavanozun dolu olup olmadığını sorar. Öğrenciler kavanozun dolu olduğunu söyler. Profesör bu kez bir torba dolusu küçük çakıl taşı çıkarır ve bunları kavanozun içine döker. Taş taneleri topların arasından kayıp boşluklara dolar. Profesör bir kez daha aynı soruyu sorar. Öğrenciler bu kez kavanozun dolduğuna emindir. Ama profesör bununla da yetinmez ve bir torba kumu golf toplarının ve aradaki çakılların üstüne boca ederek kalan boşlukları doldurur. Soru yinelenir: “Şimdi doldu, değil mi?” Yanıt, derslikte çınlayan bir “Evet!”tir. Bunun üzerine profesör kahvesinden bir yudum alıp kalanı kavanoza döker ve kimsenin orada olduğunu düşünmediği boşlukları doldurur. Ardından da, “Bu size ne anlam ifade etti?” diye sorar. Esprili bir öğrenci kendi kahve fincanını kaldırarak, “Kahveye her zaman yer olduğu anlamına mı geliyor?” der. Profesör de sını a birlikte bu zekice cevaba güler ve açıklar: “Bu kavanozun, hayatınızdaki uzamı* ifade ettiğini düşünün. Golf topları en önemli kavramları temsil ediyor: aile, çocuklar, sağlık, dostlar, tutku duyduğunuz şeyler; kısacası, hayatınızın sonunda dikkat yoğunlaştırdığınıza memnun olacağınız kavramlar. Çakıl taşları ise eviniz, arabanız, hatta belki işiniz gibi gerekli ama daha az önemli olan şeyler. Kum da, elde etmek için kendimizi üzüp yormayacağımız ufak şeyleri temsil eder.” Profesör duraklayıp devam eder: “Tüm bunlara ancak golf toplarını koymaya öncelik verirseniz yer bulabilirsiniz. Önceliği kuma ya da çakıllara tanırsanız, golf toplarına yer kalmaz. Hayata gösterdiğimiz dikkat de aynı şekilde çalışır. Dikkatinizi ya da zihinsel uzamınızı, hayattaki küçük şeylere yöneltirseniz, sizin için en önemli olanlara dikkat etmenizi sağlayacak kapasiteyi tüketirsiniz.” Gerçekten önemli olanlara daha fazla konsantre olmaya dair klasik bir hikâyedir bu. Aynı sınavı öğrencilerime ve yardımıma başvuranlara uygularım. Neden mi? Neyin en önemli olduğuna yönelik düşünceler sürekli olarak zihnimizde döner durur ve oradan uçarak çıkar, biz de farkındalığımızla o düşünceler arasındaki uzamı göremeyiz. Bu deney hem bizi gerçekten önemli olanı düşünmeye itecek fiziksel bir sunum sağlar hem de neyin önemli olduğuna bilinçli dikkat yöneltip, daha anlamlı olanı fark etmemizi sağlar. Sürecin bu aşamasındaki en ciddi soru, hayatta sizin için neyin en önemli olduğudur. Partnerinizle ilişkiniz mi, çocuklarınıza yönelttiğiniz ilgi mi, bedeninize olan ilgi mi, zihninizi bileme çabalarınız mı, kendinize ya da başkalarına nazik yaklaşma eğiliminiz mi yoksa eğlenceye yer açma veya daha sakin yaşama kararınız mı?

* Çevirmenin Notu: Yazarın metinde kullandığı ‘space’ terimi ‘uzam’ olarak yerelleştirilmiştir. Terim aynı zamanda fiziksel ve mental olarak boşluğu ifade etmektedir.

Hayatta değer verdiğiniz şeylere konsantre olmak, mutluğunuzun temel gereklerindendir. Zihnimizin en az direnişle karşılaşacağı yolda ilerleme eğiliminde olduğunu biliyoruz, öyleyse önceliklerimize bilinçli şekilde dönmek için bir pusulaya ihtiyacımız var. Şimdi...

• Değerlerimizin bilincine varmak, otomatik pilot uygulamasını kırmak ve gerçekten önemli olana yönelmek için bize yardımcı olabilir.

• Öncelikle golf toplarına, gerçekten önemli olan şeylere özen göstereceğiniz bir konuma yerleşin. Hayattaki öncelikleriniz neler? Bunlara farkındalık taşıyın çünkü günün sonunda geriye kalan sadece kum olacak. Nelerin gerçekten önemli olduğunu zihninizde listeleyin ya da bir kenara yazın.

• Yerleşme egzersizi: Her şeyden kopup bir an gevşeyin, gözlerinizi yumun ve nefesinizi içinize çekerken, “Nefes alıyorum, neyin önemli olduğunun bilincindeyim; “Nefes veriyorum, otomatik pilotta yaşamayı bırakıyorum” uygulaması yapın.

• Gidip bir kavanoz ve bir kutu golf topu ya da irice çakıl taşları bulun. Her topun ya da taşın üzerine sizin için gerçekten önemli olan bir şeyi yazın. Fiziksel anlamda bir kavanozunuz yoksa topları ya da taşları bir kâğıda, hatta zihninize bile çizebilirsiniz. Yaptıklarımız sözlerden daha etkili olduğuna göre, değerlerinizi yaşamınızın nerelerinde eyleme dönüştürdüğünüzü düşünün. Partnerinizi yemeğe çıkarıyor olabilirsiniz, insanlara ve kendinize daha nazik ya da sevecen yaklaşıyor olabilirsiniz, daha az yargılayıcı davranıyor olabilirsiniz, çocuklarla oyunlar oynayabilirsiniz, spora ya da yogaya tekrar yönelebilirsiniz, golfa ya da meditasyona zaman ayırabilirsiniz. Kavanozu evinizde ya da iş yerinizde gözünüzün önü bir yere koyun. Ona her baktığınızda, zihniniz gerçekten önemli olanlara biraz daha yönelecektir.

Add Your Tags:


Use spaces to separate tags. Use single quotes (') for phrases.
Sizin için Seçtiklerimiz

Kaderinizin Rengi Karakterinizde Gizli

₺22 ₺ 16.5

Şimdi Değiş!

₺19 ₺ 14

Erkeğin Pin Kodu

₺21 ₺ 15
Tükendi
Değişim - Dönüşüm Kartlarım

Değişim - Dönüşüm Kartlarım

₺41 ₺ 30
Tükendi
Aslında Çok Kolay

Aslında Çok Kolay

₺22 ₺ 16.5

Kaçıncı Çocuksunuz

₺20 ₺ 15

Değişim ve Dönüşüm Günlüğüm

₺34 ₺ 26

Acemi Çöpçatan

₺19 ₺ 13

Çünkü Kadın

₺20 ₺ 15

Koma 21

₺21 ₺ 19

Tramola

₺28 ₺ 21
Tükendi
İçimdeki Kaktüs

İçimdeki Kaktüs

₺20 ₺ 15

Kuruntucu

₺22 ₺ 16.5

Beşli Özel Kitap Seti

₺79 ₺ 59

(SWAT)² TAKIMI

₺29 ₺ 22

Prova

₺25 ₺ 18.5

ŞAMAN

₺24 ₺ 18

ÇEMBERİN DIŞI

₺ 32
Yeni
GÜNEBAKANLAR

GÜNEBAKANLAR

₺ 29
Adres:
Şakir Kesebir Cad. Gaziumurpaşa Sk. Balmumcu Plaza II No: 32 Daire: 14 Balmumcu / Beşiktaş / İSTANBUL
Telefon:
+90 212 347 83 70

 
Fax:
+90 212 288 76 35

 

Tara Kitap

Biz; kitapları okumadan önce koklayan, ‘ille de kitap kokusu’ diyen; ilgimizi çeken her kitaba çocukça bir iştahla sahip olmak isteyen birkaç kitap arsızıyız.

Dünyanın farklı köşelerinden, büyük bir heyecanla seçtiğimiz kitapları dondurma gibi yalayıp yutuyor ve henüz Türkçeye çevrilmemiş olanları dilimize kazandırmak için çalışıyoruz.

Modern dünyanın dinamikleri hepimizi biraz köşeye sıkıştırdığı, bazen nefes alacak bir alan bile bırakmadığı için, kitap seçerken ‘içimizi ferahlatacak’, ‘kişisel gelişimimize katkıda bulunacak’ ve ‘gündelik hayatımıza dokunabilecek’ türde kitaplara yöneliyoruz.

    E-Posta Bültenimize Üye Olun